طرح توجیهی زیست محیطی

طرح توجیهی زیست محیطی

طرح توجیهی زیست محیطی Feasibility Study

طرح توجیهی زیست محیطی(Feasibility Study) گزارشی است که در گام اول احداث پروژه های مختلف در مقیاس کوچک و متوسط اعم از احداث واحدهای خدماتی، احداث کارواش ها، مراکز پرورش ماهی در مقیاس کوچک، مراکز پرورش دام و طیور، مجتمع های گردشگری، نیروگاه خورشیدی و … (با توجه به دستور العمل استقرار صنایع براساس مساحت و محل احداث پروژه) مورد نیاز است.

به منظور احداث یک طرح یا پروژه خدماتی، تولیدی، صنعتی و … در ابتدانیاز است تا موجه بودن طرح از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. یکی از مهمترین جنبه هایی که نیاز است مورد بررسی قرار گیرد، مسائل زیست محیطی مرتبط با طرح است.

با انجام مطالعات طرح توجیهی زیست محیطی، مسائل زیست محیطی مرتبط با طرح به طور کامل مورد بررسی قرار می گیرد و با ارائه گزارش به ارگانهای مربوطه می توان طرح را از نظر مسایل زیست محیطی توجیه نمود.

اهمیت طرح توجیهی زیست محیطی

بی تردید طرح توجیهی زیست Feasibility Study محیطی نقش مهمی در روند تصمیم گیری قبل یا در طول فعالیت های تجاری و صنعتی ایفا می کند. طرح توجیهی زیست محیطی همچنین به واحدها کمک می کند تا از این دو مساله آگاه باشند که:

۱)تاثیر عوامل محیطی بر فعالیت های پروژه چگونه است.

۲)خطرات یا چالش هایی که باید ارزیابی شوند تا راهکارهایی جهت کنترل و کاهش این خطرات ارائه شود.

راه حل هایی که قطعا منجر به نتایج قابل توجهی در مرحله پایانی پروژه می شوند. لازم به ذکر است طرح توجیهی زیست محیطی ، هردو عامل سلامت انسان و محیط زیست را در نظر می گیرد.

سوال اساسی که گزارش طرح توجیهی زیست محیطی به آن پاسخ می دهد این است:

“آیا جنبه های خاصی از پروژه وجود دارد که از نظر قوانین زیست محیطی غیرممکن است یا هزینه های لازم برای به دست آوردن آنها منفی است؟”

ساختار طرح توجیهی زیست محیطی

این طرح مطالعاتی مقایسه ای است که تمامی راه حل های بالقوه را درنظر گرفته و آن ها را براساس معیارهای قانونی ارزیابی می کند تا در نهایت بهترین گزینه انتخاب شود.

گزارش طرح توجیهی زیست محیطی معمولا در ۲۵ صفحه تدوین شده و در اختیار ارگانهای مربوطه قرار می گیرد. یکی از گزارش هایی که در جهت کسب مجوز واحدهای صنعتی، خدماتی، رفاهی و … در مقیاس کوچک و متوسط (با توجه به دستور العمل استقرار صنایع) می تواند کارشناسان سازمان محیط زیست را جهت اهدای مجوز قانع نماید، گزارش طرح توجیهی زیست محیطی است.

شرکت مهندسین مشاور مهاب زیست خاورمیانه آمادگی دارد با همکاری کارشناسان مجرب گزارش طرح توجیهی زیست محیطی برای صنایع و واحدهای مختلف تهیه و تدوین نماید. به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره های تماس شرکت تماس حاصل فرمایید.