ارزیابی اثرات زیست محیطی كارخانجات فولاد و صنایع وابسته

ارزیابی اثرات زیست محیطی کارخانه فولاد

بررسی ارزیابی اثرات زیست محیطی در کارخانجات فولاد ارائه شده توسط شرکت مهندسین مشاور شرکت بوم پایش اصفهان 

نتايج ارزيابي اثرات زيست محيطی در صنايع فولاد

نتایج ارزیابی اثرات زیست محیطی صنایع فولاد حاكي از آن است كه آلودگي‌هاي ناشي از فعاليت‌هاي صنايع فولاد در مراحل ساختماني و بهره‌برداري، تخريب منابع طبيعي به ويژه تهي سازي منابع آب در اثر مصارف مختلف و يا تخليه پساب‌ها در محيط‌هاي آبي عمده ترين پيامدهاي زيست محيطي صنايع فولاد به شمار مي‌روند.

آلودگي آب‌هاي سطحي و زيرزميني در صنايع آهن و فولاد را مي‌توان به دليل تخليه مواد سمي مانند فلزات سنگين، موادحل شده مانند نفت، آلودگي حرارتي بر اثر خنك كردن در بخش هاي مختلف فرايند و دفع فاضلاب واحدهاي مختلف دانست.

فاضلاب صنعتي اين واحدها نظیر كك سازي و ريخته گري در بسياري موارد از تركيبات خطرناك تشكيل شده‌اند. همچنين مصارف آب در صنعت توليد فولاد قابل توجه است و تابعي از روش توليد نيز به شمار مي‌رود.

تداوم توليد در يك واحد توليد فولاد به اجراي طرحهاي تامين منابع آب با كميت و كيفيت مناسب بستگي دارد.

صنايع فولاد علاوه بر آلودگي صوتي و آلاينده‌هاي هوا در دو شكل ذرات جامد و گاز، ‌از مصرف كنندگان كلان انرژي به شمار مي‌روند. در مواردي كه اين واحدها از نظر تامين انرژي الكتريكي به شكل برق سراسري وابسته باشند مي‌تواند باعث بروز مشكلات و نارسايي در شرايط عدم تكافوي سرمايه گذاري در صنعت برق منطقه شوند.

ازسوي ديگر مصرف انرژي الكتريكي صنعت فولاد در رقابت با مصرف كنندگان خانگي و ديگر مصرف كنندگان هزينه اجتماعي زياد را به جامعه تحميل مي‌كنند. پژوهشگران خاطرنشان كرده‌اند: براي اطمينان يافتن از رعايت سياست‌ها و اهداف تعيين شده در برنامه‌ها و فعاليت‌هاي يك طرح يا پروژه كارخانه فولاد در راستاي ضوابط معيارها، قوانين و مقررات زيست محيطي دولتي با رعايت مصوبات شوراي عالي حفاظت محيط زيست، تهيه گزارش ارزيابي زيست محيطي و ارائه آن به سازمان حفاظت محيط زيست الزامي مي‌باشد.


آشنایی با ارزیابی اثرات زیست محیطی 


هدف ارزیابی اثرات زیست محیطی در صنایع فولاد چیست ؟ 

هدف از اين برنامه دستيابي به اطلاعاتي است كه مشخص نمايد اثرات و پيامدهاي فعاليت‌هاي يك طرح يا پروژه مورد سنجش قرار گرفته و نتايج آن حاكي از اقدامات مقبول و يا غير مقبول انجام شده و يا در حال انجام در مراحل ساختماني و با بهره برداري كارخانه فولاد است.

يافته‌هاي اين برنامه، اطلاعات و خط مشي‌هاي مناسب را براي كنترل و اجراي اقدامات كاهش اثرات سوء فراهم مي‌كند.

تهيه گزارش ارزيابي براي كارخانجات فولاد مي‌تواند كارفرماي طرح يا پروژه را از پيامدهاي احتمالي مختلفي كه به محيط زيست و انسان ها آسيب رساند آگاه نمايد و موجب مي‌شود كه از احداث اين واحدها كه در شرايط بروز خسارات، تمهيدات رفع و كاهش آلودگي آنها بسيار پرهزينه مي‌شوند و يا امكان پذير نمي باشند جلوگيري شود.