جایگاه اکوتوریسم در ایران

اکوتوریسم در ایران

ظرفیت های اکوتوریسم در ایران

از آنجایی که کشور ایران ، دارای اقلیم خشک و نیمه خشک  محسوب می شود ، از این رو انتظار می رود که چشم اندازهای زیستی آن نیز  ناشی از این پدیده باشد، اما مجموعه ای از چین خوردگی های دوران های اول ، دوم و سوم زمین شناسی موجب شده است تا یکی از بلندترین فلات های دنیا باشد .

علاوه بر آن وجود دو رشته کوه مرتفع و وسیع البرز و زاگرس با دارا بودن بیش از ۳۰ قله مرتفع تر از بلندترین قله های اروپا و آمریکا در دل یک منطقه خشک و بیابانی مجموعه ای از چشم اندازهای کوهستانی و جنگلی با شرایط اقلیمی معتدل و حتی همراه با یخچال های دائمی به وجود آورده اند .

از این رو می توان گفت وجود این تنوع جغرافیایی علاوه بر فراهم کردن شرایط مناسب برای زیست گونه های متفاوت گیاهی و جانوری موجب تنوع فرهنگی و قومی ، آداب و سنن ، زبان ، موسیقی ، پوشاک و نحوه زیست در بین مردمان این دیار نیز شده است .

کشور ایران به دلیل برخورداری از چهار فصل کامل ،  یکی از پنج کشور بهره مند از تنوع زیستی کامل و جاذبه های طبیعت گردی شناخته شده است .


بیشتر بخوانید : اکوتوریسم


افزون بر این وجود بزرگ ترین دریاچه جهان در شمال کشور ، خط ساحلی ۱۲۰۰ کیلومتری با خلیج فارس ، وجود ۵۰ دریاچه در داخل کشور که از میان آن ها ۱۸ دریاچه در شمار دریاچه های کنوانسیون بین المللی رامسر قرار دارند و نیز دریاچه ارومیه به عنوان یکی از ۵۹ ذخایر زیستی کره زمین شناخته شده است .

البته با سرعت گرفتن روند تخریب جنگل ها و خشک شدن دریاچه ها امروزه توان کشور در حفظ منابع ارزشمند و میراث طبیعی با مشکل رو به رو شده است و امید است با از بین رفتن سوء مدیریت های موجود در این زمینه، تمامی این موارد نیز برطرف گردد .

جاذبه های اکوتوریسم در ایران 

وجود بازمانده های جنگل های هیرکانی در شمال غرب مازندران که مربوط به ۱۰.۰۰۰ سال پیش است ، بیابان ها و کویرهای ایران با مناظر بدیع ، وهم انگیز و بی همتا مانند کلوت ها در حاشیه غربی بیابان لوت که به بزرگترین شهر کلوخی جهان مشهور است ، تالاب های بین المللی (مانند شبه جزیره میانکاله و خلیج گرگان، دریاچه پریشان در فارس و …) غارها ، آبشارها ، چشمه های آب معدنی ، روستاهایی با جاذبه های طبیعت گردی ویژه مانند کندوان ، ماسوله و روستای سرآقا سید (در چهارمحال بختیاری) و بالاخره مردم شناسی ایران ، اقوام گوناگون با فرهنگ های خاص شعر و موسیقی ، آداب و سنن و … کوچ نشینان و جوامع ایلی همه و همه از جاذبه ها و ظرفیت های بی نظیر طبیعت گردی (اکوتوریسم) ایران و برخی از آنها از قطب های بین المللی اکوتوریسم در جهان، به شمار می روند .

جاذبه های طبیعت گردی و آثار اکوتوریستی ایران، اعم از شناخته شده و ناشناخته ، فراوان و بی شمار  است و مزایای اکوتوریسم بدان جهت که پایبندی به اخلاق زیست محیطی ایجاد می کند و به حفظ و حراست از زیست بوم می پردازند ، به گستره و ابعاد گردشگری ، مساحت کشور و بخش های مرتبط اقتصادی بستگی دارد ؛ ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اکوتوریست ها، بیش از سایر گردشگران، پذیرای شرایط متفاوت از میهن خود هستند و شرایط متفاوت ممکن است شرایط محلی، سنت ها، غذاها و فعالیت های گوناگون (از گردش و پیاده روی تا اکتشافات و بررسی جاذبه های طبیعی مقصد) را در بر گیرد .

شاخه های اکوتوریسم در ایران

ایران از نظر اکوتوریسم از جایگاه ویژه ای ویژه ای برخوردار است. دلیل این موضوع را می توان تنوع اقلیمی بی نظیر کشورمان دانست. ایران کشوری چهار فصل است؛ همزمان که می تواند در یک نقطه دارای جاذبه های زمستانی مانند اسکی باشد، در نقطه ای دیگر در همان زمان دارای جاذبه های منحصر به فرد تابستانی است.

خوشبختانه اخیرا علاقه ی خاصی به سفرهای خاص و هدفمند در کشورمان ایجاد شده که می تواند راه را برای حرکت به سوی معنای واقعی بوم گردی و اکوتوریسم هموار کند. سفرهایی خاص مانند تور پرنده نگری در تالاب میانکاله ، بازدید از جنگل راش که از بقایای جنگل های باستانی هیرکانی است و بسیاری موارد دیگر مانند بازدید از دره راگه که یکی از سه ژئوپارک ثبت شده در ایران است .

اکوتوریسم در ایران دارای شاخه های متعدد و فعالیت های گوناگونی است. شاخه هایی همچون گردشگری روستایی ، گردشگری عشایری ، گردشگری ماجراجویانه و کشاورزی و فعالیت هایی که هریک وابسته به موقعیت جغرافیایی خاص خود است .

سئو توسط شرکت کلینیک 24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *