۳۰۰ شهر ایران درگیر تنش آبی

۳۰۰ شهر ایران درگیر تنش آبی

۳۰۰ شهر ایران درگیر تنش آبی

برخی استان‌های کشور بیش از ۳۰ درصد کاهش بارندگی داشتند. که شامل استان‌های ایلام، کرمانشاه، سمنان، همدان، زنجان و خوزستان بودند و پایتخت نیز ۲۶ درصدی کاهش بارندگی داشت.  تنها سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان بارندگی مثبت داشتند.  سخنگوی صنعت آب کشور گفت طرح‌های ویژه اضطراری در حوزه آب و فاضلاب تعریف شده که در حوزه آب و فاضلاب روستایی حدود ۲۵ درصد پیشرفت را شاهدیم و در تلاشیم تا آب روستاها کمیت و کیفیت مناسبی پیدا کنند.
تعداد زیادی طرح اضطراری هدف‌گذاری شده بود تا تابستان امسال را بدون تنش سپری کنیم. سال گذشته حدود ۳۰۰ شهر در تنش بودند و امسال به غیر از همدان که بی‌آبی آن ناشی از نبود منابع آبی و نیز شهرکرد که به دلیل گل‌آلودشدن چشمه کوهرنگ دچار اختلال در آبرسانی شده بودند. شرایط آبرسانی در سایر شهرها تقریبا پایدار بود.
وی با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های فاضلاب در سطح کشور گفت: جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب در سطح کشور که منبع آبی مهمی برای صنعت بوده. از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و سازوکارهای لازم برای در اختیارگذاشتن پساب را در نظر گرفته‌ایم.
حدود ۴۵ درصد از پساب خروجی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور به حوزه کشاورزی اختصاص داده شده است.  تامین آب کشاورزی هم بسیار مهم بوده و با وجودی که تامین آب شرب شهروندان، اولویت نخست وزارت نیرو است. با برنامه‌ریزی و مدیریت شرایط، اقدامات لازم برای تامین امنیت غذایی ناشی از کشاورزی هم حاصل شد.  با وجودی که وارد پاییز شده‌ایم اما کاهش در میزان مصرف آب خانگی حاصل نشده و همچنان امیدوارم هستیم شهروندان به رعایت الگوی مصرف خانگی توجه داشته باشند.