گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا و دفع آلودگی هوا از منزل

گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا گیاهان خانگی تصفیه کننده هوا و دفع آلودگی هوا از منزل آیا به دنبال این هستید که سموم خانه را کاهش دهید ؟ همیشه سم ها و جرم هایی در محیط داخل منزل وجود دارد که نمی توانید آن ها را مشاهده کنید . این جرم ها در صورت از بین نرفتن به فرد آسیب وارد می کنند اما خوشبختانه گیاهان خانگی در این بین وجود دارند که می توانند آلودگی ها را برطرف کنند . در این قسمت از نمناک تعدادی گیاه خانگی را به شما معرفی می کنیم که با وجود آن ها در منزل، به صورت ناخودآگاه محیط خانه عاری از آلودگی ها می شود.

1. گیاه فونیکس روئینی

این گیاه عضو کوچکی از خانواده پالم می باشد. پرورش آن در صورت در معرض قرار گرفتن نور غیر مستقیم راحت است و می تواند 180 تا 270 سانتی میتر رشد کند. فونیکس روئینی قادر به دفع فرمالدهید و اکسالین است .

2. گیاه پوتوس

این گیاه به پوتوس یا پوتوس طلایی معروف است که مراقبت از آن در محیط منزل راحت می باشد و می تواند سموم خانگی را از بین ببرد و همچنین برای ایجاد ترکیب رنگ های مختلف در منزل مناسب است. این گیاه در صورت وجود آب کافی به خوبی رشد می کند و می توان آن را درون گلدان و یا سبد قرار داد. در واقع از بین بردن این برگ های قلبی شکل از زنده نگه داشتن آن ها سخت تر می باشد. پوتوس قادر به دفع اکسالین ، بنزن، فرمالدهید و تری کلرو اتیلن می باشد. گیاه پوتوس

3. گیاه لی لی صلح

این گیاه نیز نگهداری آسانی دارد و دارای برگ های سبز براق می باشد که دارای لکه های زیبا روی برگ های خود می باشد که در نور کم بسیار چشم نواز خواهد بود . می توان با آب دادن هفتگی به این گیاه و کود دادن در فصل بهار ، رشد آن را افزایش داد و گل های سفید جذابی را از آن به دست آورد . لی لی صلح قادر به از بین بردن سموم بنزن، کربن مونواکسید، فرمالدهید، تری کلرو اتیلن و اکسالین می باشد.

4. فیلودندرون

فیلودندرون با برگ های قلبی شکل برای فضاهای خانگی بسیار مناسب است. فیلوها هم مراقبت راحتی دارند و نیاز به آب و نور ملایم دارند و نور نیز باید به طور غیر مستقیم به آن ها برسد و آنها فرمالدهید را حذف می کنند.

5. گیاه عنکبوتی

این گیاه بهترین انتخاب افراد تازه کار در نگهداری از گل و گیاه مناسب است . این گیاه باید در معرض نور غیر مستقیم باشد که در این صورت در هر شرایطی دوام خواهد آورد و همچنین توانایی زنده ماندن در دمای پایین تر از 2 درجه سانتیگراد را نیز دارد . گیاهان عنکبوتی فرمالدهید و اکسالین را دفع می کنند .

6. گیاه کریزانتموم

این گیاهان به موم ها نیز معروف هستند که نباید از آنها توقع گل دهی داشت اما بدون گل هم می تواند فضای داخل خانه را زیبا کند . این گیاهان یکی از بهترین ها در زدودن سموم و آلودگی هستند. آن ها در شرایط آلوده نیز می توانند شکوفه های رنگی زیبا داشته باشند و همچنین باید در نور آفتاب غیر مستقیم قرار بگیرند و تنها از آب گرم برایشان استفاده کرد . قبل از آب دادن باید مطمئن شوید که این گیاهان خشک هستند.آن ها قادر به دفع سموم آمونیاک ، بنزن، فرمالدهید و اکسالین می باشند.

7. گیاه فیکوس الاستیکا

این گیاهان در واقع درختچه های سبز رنگی از کشور هند می باشند که بسیار سخت هستند . عاشق روشنایی می باشند و نور باید از فیلتر به آن ها برسد. آب دادن به آن ها در فصل تابستان باید هفتگی باشد و در زمستان نیز کمتر از این مقدار باشد. این گیاهان قادر هستند در یک گلدان کوچک رشد کنند یا این که مستقیم در باغچه باشند. آن ها قادر به دفع سموم اکسالین، فرمالدهید، بنزن، و تری کلرو اتیلن هستند. فیکوس الاستیکا

8. گیاه بوستون فرن

این گیاه نیز نیاز به مراقبت خاصی ندارد و می توان به راحتی در سبد و گلدان از آن استفاده کرد . گیاه بوستون فرد در محیط های شرجی رشد بهتری دارد و باید مدام به آن رطوبت برسد . خاک مرطوب و قرار گرفتن در معرض غیر مستقیم نور آفتاب نزدیک پنجره برای این گیاهان خوشایند است . در گیاهان نیز باید نوک برگ های آن را بزنید تا دوباره قوی تر رشد کند. این گیاه قادر به دفع سموم فرمالدهید و اکسالین است.

9. گیاه اریکا پالم

این گیاه باید در فضا های بزرگ قرار بگیرد و برای دفع سموم بسیار قوی عمل می کند. می توان با آب کافی یعنی چند بار در هفته در طول تابستان و مقدار کمتر در فصل زمستان به راحتی از این گیاه مراقبت کرد. این گیاه زیبا قادر به دفع سموم بنزن، کربن مونواکسید، فرمالدهید، تری کلرو اتیلن، اکسالین می باشد.

10. گیاه آناناس

مطالعات اخیر نشان می دهد که گیاه آناناس خر و پف را از بین می برد . این گیاه هیچ سمی را دفع نمی کنند اما قادرند که اکسیژن زیادی تولید کنند و کیفیت هوا را مخصوصا شب هنگام افزایش دهند که باعث افزایش کیفیت خواب و از بین بردن خرو پف می شود . این گیاهان بسیار مقاوم هستند اما باید مراقب باشید زیرا از سرما متنفر می باشند و باعث آسیبشان خواهد شد.

11. گیاه دراکانا

این گیاه معمولا در خانه های بزرگ نمای بهتری دارد . این گیاه می تواند تا 350 سانتی متر قد بکشد . دراکانا باید در معرض نور غیر مستقیم قرار بگیرند . آب دادن به آن ها نیز باید هفته ای یک بار در ماه ها گرم سال باشد. زیاد از حد آب دادن در این گیاه باعث فساد ریشه می شود.

12. گیاه فیکوس بنجامین یا انجیر برگ ریز

این گیاه به آسیای جنوب شرقی بر نی گردد و برای استفاده در محیط خانه طرفداران زیادی دارد و همچنین توانایی رشد آن حدودا 300 سانیمتر می باشد و توانایی جذب آلوده کننده های هوا را نیز دارد . این گیاه می تواند در برابر نور مستقیم نیز دوام بیاورد و آب دادن به آن نیز باید هفته ای یک بار باشد و بین هر بار آب دادن باید خشک شود. انجیر برگ ریز قادر به دفع سموم فرمالدهید، تری کلرو اتیلن و بنزن می باشد. فیکوس بنجامین

13. گیاه زبان مادر شوهر یا گیاه ماری

این گیاه در شرایط مناسب بسیار با طراوت می باشد و می تواند تا دو متر رشد کند . این گیاه نیاز به نگهداری سختی نیز ندارد و قادر است در برابر نور مستقیم نیز دوام بیاورد . باید مراقب باشید که بیش از حد به این گیاه آب ندهید زیرا تحمل خشکی برای این گیاه راحت تر از تحمل پرآبی می باشد . گیاه ماری قادر به دفع سموم فرمالدهید، تری کلرو اتیلن، بنزن و اکسالین می باشد.

14. گیاه آلوئه ورا

آلوئه ورا نه تنها در ترمیم زخم ها و خاصیت های ضد التهابی، آفتاب سوختگی و ترمیمی پوست نقش دارد، بلکه قادر به تصفیه هوا نیز می باشد . این گیاه باید در محیط نسبتا گرم با نور کافی قرار بگیرد و وجود لکه های قهوه ای روی آن نشان دهنده سمومی است که به خود جذب می کند .آلوئه ورا قادر به دفع فرمالدهید است.

15. گیاه پیچک انگلیسی

این گیاه را در بسیاری از دیواران شهرها و خانه ها در تلویزیون و مکان های مختلف مشاهده کرده اید. پیچک انگلیسی می تواند در گلدان های کوچک رشد کند و ترجیح می دهد که اطرافش شلوغ باشد. همچنین برای آویزان کردن در سبدهای اویز گلدانی نیز بسیار مناسب است و می توان تکه ای از ان را قرار دادن در آب قلمه زد. توانایی دفع سموم فرمالدهید و بنزن را دارد.

16. گیاه فلامینگو

این گیاه نیز با رنگ زیبای خود فضا را بسیار زیباتر می کند. همچنین قادر است در 365 روز سال، 300 روزش را رشد کند و این گیاه عاشق نور غیر مستقیم آفتاب است و باید یک الی دو بار در هفته به آن آب داد. همچنین می تواند در مناطق شرجی نیز دوام بیاورد و حتی حالت بهتری نیز داشته باشد . بسیاری از افراد برای رطوبت رساندن به این گیاه آن را در حمام نگهداری می کنند. این گیاه قادر به دفع سموم فرمالدهید، آمونیاک، اکسالین و تولون می باشد.

17. گیاه راپیس

این گیاه بهترین انتخاب برای تصفیه هوا در محیط خانه می باشد. همچنین در دماهای خنک نیز دوام خوبی دارد و می تواند در دمای بین 15 تا 23 درجه نیز دوام بیاورد . این گیاه قادر به دفع سموم فرمالدهید، آمونیاک و اکسالین می باشد.

18. بامبو پالم

این گیاه می تواند تا 300 سانتی متر رشد کند و سموم را به دام بیاندازد و همچنین برای محیط خانه نیز بسیار مناسب است. و باید نور کامل به آن برسد. این گیاه قادر به دفع سموم فرمالدهید، تری کلرو اتیلن و بنزن می باشد. بامبو پالم

19. گیاه کیمبرلی کویین

این گیاه ریشه در کشور استرالیا دارد و در محیط بیرون و داخل منزل استفاده می شود و همچنین برای افراد تازه کار در نگهداری از گل و گیاه مناسب است و نیاز به مراقبت خاص و ویژه ای ندارد . این گیاه نیازی به هرس کردن ندارد و در محیط مرطوب و آب کافی و کود دادن به طور منظم در ماه های گرم دوام می آورد . کیمبرلی قادر به دفع فرمالدهید و بنزن است.

20. گیاه همیشه سبز چینی

گیاه همیشه سبز چینی انواع مختلفی دارد و یکی از آسان ترین مراقبت ها را در محیط منزل می خواهد . این گیاه می تواند در شرایط مختلف با خاک زهکشی بالا، دمای مرطوب و با نور کم نیز دوام بیاورد و همچنین باید دو بار در سال به ان کود داد. همیشه سبز چینی قادر به دفع سموم فرمالدهید و اکسالین است .

21. لوتوس

لوتوس یک گیاه سمی است که بنزن و فرمالدئید موجود در خانه را از بین می برد اما این گیاه را به علت سمی بودن باید از دسترس کودکان دور نگه دارید.

22. کلروفیتوم (گل گندمی)

بهترین انتخاب برای گل گندمی است که شاخ و برگ ها و گل های سفید کوچکی دارد و سمومی مانند بنزن، فرمالدئید، منواکسید کردن و زایلن را از بین می برد اما این گیاه برای کودکان و حیوانات مضر می باشد.

23. گل سانسوریا

سانسوریا گیاه سختی است که نیاز زیادی به رسیدگی ندارد و می تواند در انواع محیط و مکان ها رشد نماید . این گیاه اکسیژن را آزاد و دی اکسید کربن را جذب می کند و فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن را از بین می برد.

24. سرخس بوستونی

سرخس بوستونی گیاه خانگی زیبایی است که سبب مرطوب کردن و تصفیه کردن هوا می شود و فرمالدئید، منواکسید کربن و زایلن موجود در هوا را از بین می برد . این گیاه نیاز به آبرسانی فراوانی دارد.

25. بنجامین

بنجامین گیاهی آپارتمانی است که برگ های ابلق زیبایی دارد و سبب تصفیه شدن هوا و جذب تری کلرواتیلن ساطع شده از چسب ها و رنگ ها می شود.

26.ژربرا

این گیاه زیبا را در جای گرم و روشنی در منزل قرار دهید تا سمومی مانند بنزن فرمالدئید و تری کلرواتیلن را از بین ببرد.

شرکت مهندسین مشاور بوم پایش اصفهان

دارای رتبه گرید 3 سازمان محیط زیست. جهت ارتباط به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.