گردشگری پایدار راه‌حل نجات توریسم

گردشگری پایدار راه‌حل نجات توریسم

گردشگری پایدار راه‌حل نجات توریسم

«گردشگری پایدار»، طی ۱۰ سال گذشته بسیار مورد توجه کشورها پس از تغییرات اقلیمی قرار گرفته و از زمان همه‌گیری کرونا روش‌های پایداری شدن به‌‌‌شکل جدی در برخی از مقاصد در حال اجرا شدن است و حتی در روز جهانی محیط‌زیست در هفته گذشته (۵ ژوئن)، گردشگری پایدار یکی از راه‌‌‌حل‌‌‌های حفاظت از محیط‌زیست و نجات سیاره عنوان شده است.

در این راستا شرکت گردشگری کلاب مد (Club Med)، از روز جهانی محیط‌زیست طرح «هفته سبز» را اجرایی کرد که نشان‌‌‌دهنده نقطه عطفی در گردشگری پایدار است که بستری برای آموزش، مشارکت و اقدام فراهم می‌کند. شرکت‌کنندگان در این طرح در فعالیت‌‌‌های یک هفته‌‌‌ای حضور یافتند که بر اهمیت تنوع زیستی محلی و حمایت از جوامع محلی تاکید کرده. همچنین افراد در فرهنگ محلی غوطه‌‌‌ور شده و به موضوع ضایعات مواد غذایی پرداختند. امسال دومین دوره این رویداد بود که هدف آن افزایش آگاهی در مورد مسائل زیست محیطی و ایجاد تغییرات مثبت است.

نسخه هفته سبز که در چند استراحتگاه آسیا و اقیانوسیه برگزار شد. با هدف ایجاد ارتباط عمیق با طبیعت و ترویج آینده‌‌‌ای پایدار از طریق ابتکارات مختلف است. این رویداد در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۲۳ با تمرکز بر مقابله با زباله‌‌‌های پلاستیکی از طریق پاکسازی ساحل و کوهستان با حضور مهمانان، کارمندان و حتی کودکان آغاز شده است. این ابتکار با هدف مبارزه با موضوع جهانی تولید سالانه ۳۰۰ میلیون تن زباله پلاستیکی است. همچنین سایت جهانی Booking.com در روز جهانی محیط‌زیست گزارشی از تغییر سبک سفر بسیاری از مقاصد به سمت پایداری و گرایش مردم به این سبک ارائه داده است که به سمت سفر آگاهانه با محیط‌زیست پیش رفته است که حفاظت از محیط‌زیست را ترویج کنند.

فرهنگ طبیعت گردی

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

همان‌طور که مردم از تاثیرات زیست محیطی سفرهای خود بیشتر آگاه می‌‌‌شوند. به دنبال راه‌‌‌هایی برای حمایت و کمک به جامعه محلی در حین سفر می‌گردند. بر اساس گزارش سفر پایدار Booking.com در سال ۲۰۲۳، حدود ۹۷‌درصد از مسافران هندی گفته‌‌‌اند که قصد دارند در ۱۲ ماه آینده به‌شکل پایدار (سازگار با محیط‌زیست) سفر کنند.

انتخاب سفر پایدار ممکن است آسان‌‌‌تر و مقرون به صرفه‌‌‌تر از آنچه فکر می‌‌‌کنید باشد. همه چیز در مورد کاهش آسیب‌‌‌های زیست محیطی، کمک و مشارکت جوامع محلی و حفظ فرهنگ محلی است. در روز جهانی محیط‌زیست، Booking.com پنج راه ساده را به اشتراک می‌‌‌گذارد که می‌تواند کمک کند تا مسافران سفری آگاهانه‌‌‌تر و مسوولیت‌‌‌پذیرانه‌تر داشته باشند. خارج شدن از مسیر نامطلوب، سفر در خارج از مسیر پرتحرک گردشگری، همچنین سفر به مقاصد دور از یک منطقه دیدنی شلوغ و در فصل کم پیک، یعنی زمانی که بازدیدکنندگان کمتری وجود دارد یا به مکانی کمتر شناخته‌شده ،گردشگری تهاجمی را کاهش می‌دهد. همچنین ملاقات با افراد محلی و تجربه فرهنگ اصیل از توصیه‌‌‌های سفر آگاهانه به‌‌‌شمار می‌رود.