کاربرد ORP در صنعت آب و فاضلاب چیست؟

صنعت آب و فاضلاب

کاربرد ORP در صنعت آب و فاضلاب چیست؟

ORP (Oxidation Reduction Potential) یکی از مهم ترین شاخص ها در اندازه گیری مقدار مواد اکسیدکننده موجود در آب و فاضلاب و غیره می باشد. که مقدار آن با PH و دمای محیط در ارتباط است. این شاخص که با نام های دیگری همچون پتانسیل کاهش اکسیداسیون نیز شناخته شده می باشد. با واحد مولتی متر و توسط کیت های ORP متر اندازه گیری میشوند. از مهم ترین موارد کاربرد ORP در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می توان به اندازه گیری مقدار کلر موجود در آب استخر و یون های آب آشامیدنی اشاره نمود.

ORP چیست؟

مواد طبیعی، فلزات و یون ها و غیره در دو وضعیت کلی قرار دارند. یا تمایل به از دست دادن الکترون داشته و اصطلاحا اکسید میشوند یا تمایل به دریافت الکترون سایر عناصر دارند و اکسید کننده هستند. ORP به میزان تمایل یا پتانسیل مواد موجود در یک محیط به گرفتن الکترون سایر مواد شیمیایی اشاره دارد. به عبارت دیگر، این شاخص پتانسیل کاهش اکسیداسیون می باشد و تاثیر مستقیم بر میزان سلامت آب و قدرت ضد عفونی کردن کلر و سایر مواد شیمیایی موجود در استخر و تصفیه خانه ها دارد. با اندازه گیری ORP در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب می توان از مدت زمان مورد نیاز برای تصفیه و مقدار مواد ضد عفونی کننده و همچنین تغییرات لازم برای بهینه تر شدن شرایط تا حد زیادی مطلع شد.

روش های غیر هوازی تصفیه فاضلاب صنعتی

در هر یک از فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب که از مواد شیمیایی برای از بین بردن آلاینده ها استفاده میشود. اگر ORP اندازه گیری شود تاثیر زیادی بر بهبود کار ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال، اگر در تصفیه آب استخر مقدار ORP کمتر از اندازه استاندارد شود. به معنای کاهش کلر موجود در آن یا افزایش آلاینده ها خواهد بود. بر همین اساس می توان تصمیم گیری کرد که چه مقدار کلر باید مجدد به آب استخر افزوده شود تا روند تصفیه بهینه گردد.

مقدار استاندارد ORP چقدر است؟

با توجه به تاثیر بسیار زیاد قدرت اکسیدکنندگی و اکسیدشوندگی بر سلامتی بدن و همچنین روند تصفیه آب و فاضلاب، برای هر یک از مواد مقدار استانداردی ارائه شده است. لازم است بدانید که افزایش مقدار مواد اکسیدکننده در بدن منجر به گرفتن یون سایر سلول ها شده و در نهایت مشکلاتی همچون سرطان و دیابت و بیماری های قلبی را به همراه دارند. این در حالیست که ورود مواد اکسیدشونده که اکترون به سایر سلول ها می دهند تاثیر بسیار زیادی بر افزایش طول عمر و سلامتی دارد. به موادی که قدرت اکسید شوندگی بالایی دارند اصطلاحا آنتی اکسیدان گفته میشود که برای بدن مفید بوده و شاخص ORP در آنها منفی می باشد. بر اساس استانداردهای ارائه شده، مقدار ORP مناسب برای مواد مختلف به صورت زیر می باشد:

  • مقدار ORP در آب قلیایی یونیزه: -400 MV
  • روغن ماهی کاد: -200 MV
  • چای سبز: -100 MV
  • ویتامین سی: 0 MV
  • آب تصفیه شده معدنی: +300 MV
  • نوشابه و آب آشامیدنی شهری: +400 MV
  • آب استخر: +460 MV
  • استخر پرورش آبزیان: +150 تا +250 MV
  • آب برج خنک کننده: +250 تا +350 MV

شرکت بوم پایش اصفهان
آدرس شرکت : اصفهان ، خیابان هشت بهشت غربی ، حدفاصل چهارراه گلزار و ملک ، کوچه 16 ، ساختمان آیین ، طبقه 2 ، واحد 7

شماره تماس :
32676580- 32676557 – 32684856
0913-115-1501


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

آلودگی های زیست محیطی شهری

نیاز فوری به تغییر در روند توسعه شهرها

محیط زیست، مبنایی برای شکل بخشیدن به شهر