پیوند ناگسستنی گردشگری با محیط زیست

پیوند ناگسستنی گردشگری با محیط زیست

گردشگری با محیط زیست پیوندی ناگسستنی دارد

گردشگری با محیط زیست پیوندی ناگسستنی دارد اگر طبیعت با زباله ریختن و تخریب به هر روشی از بین برود آنگاه گردشگری نیز با بحران و چالش روبرو می شود. طبیعت پاک و بکر کشور ایران زمین به نگهداری و حراست نیازدارد که این اقدام وظیفه همگانی و نباید بر عهده سازمان و دستگاه خاصی گذاشته شود بلکه همه باید برای حفظ محیط زیست تلاش کنند.

سازمان های مردم نهاد در امر فرهنگسازی برای حفظ و حراست محیط زیست نقش موثری دارند. و باید نقش آن ها همواره پویا باشد که سمن مردم نها گردشگران جوان تیران با برنامه های فرهنگی سعی در تنویر افکار عمومی به حفظ محیط زیست دارد. جمع آوری زباله های درون طبیعت در کنار برنامه های طبیعت گردی انجام می شود که این برنامه علاوه بر حفظ و حراست از محیط زیست یک جریان سازی فرهنگی برای جمع آوری زباله ها در طبیعت و نریختن زباله در طبیعت می شود.

چنین حرکت های مورد نیاز کشور است و حرکت خبرگزاری ایرنا در این مسیر در راستای حراست از محیط زیست یک راهبرد فرهنگی و رسانه ای است. که بازخورد خوبی برای کشور دارد. نریختن زباله تنها مخصوص طبیعت نیست. بلکه در همه مکان های عمومی شهر و روستاها نباید زباله ریخت و باید شهر خود را خانه خود کنیم با حفظ و حراست از شهر و تمیز نگه داشتن آن ها که اقدامی بزرگ در حفظ محیط زیست و سلامت اجتماعی خواهد بود.

رابطه تخریب محیط زیست و سرطان

مردم باید آگاه شوند که آسیب رساندن به محیط زیست چه مخاطراتی برای آنها خواهد داشت. بنابراین باید بگوییم اگر به فکر محیط زیست و آینده آن نیستید لااقل به فکر سلامتی خودتان باشید. زباله هایی که در طبیعت رها می شوند دو دسته هستند زباله های تر و خشک. از بحث زباله های خشک که خودش جای بحث مفصل دارد که بگذریم. بخش اندکی از زباله های تر جذب محیط می شوند. اما قسمت اعظمی از آن باقی مانده و به مرور زمان تجزیه می شوند و شیرابه هایی را تولید می کنند.

شیرابه هاب حاصل از زباله جاری می شوند. ضمن اینکه در برخی مناطق در فواصلی که باران‌های سیلابی شکل می‌گیرد. آب زیادی از این شیرابه ها جاری می‌شود و به دشت‌های کشاورزی و رودخانه شور و شیرین سرازیر و سبب آلودگی شدید آب خواهد شد. این آب به طرق مختلف وارد غذا و خوراک مردم می شود. از این روست که رها کردن زباله در طبیعت با سرطان رابطه مستقیم دارد.

 صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

ضمن اینکه باتری‌ها و مواد شیمیایی موجود در زباله های خانگی و صنعتی حاوی مواد خطرناکی مانند سرب، نیکل و کادمیوم هستند. این مواد در ترکیب با باران واکنش داده و عناصر به شدت خطرناک و سرطانزایی را آزاد می‌کنند. و در نتیجه با شستشوی باران باعث تولید شیرابه‌های خطرناک می‌شوند. علاوه بر زباله خانوارها و کلینیک ها و بیمارستان ها، برخی زباله های سمی نظیر باتری ها، آفت کش ها و لامپ های فلورسنت، حجمی از زباله های شهری را در بر گرفته که اصلا توجهی به آنها نمی شود. به گزارش سیناپرس، به نظر می رسد باید یک بسیج عمومی شکل بگیرد. تا چنین عرصه بسیار گسترده‌ای که در آن زباله رها شده هیچ تلاشی برای دفع بهداشتی آن صورت نمی‌گیرد برای همیشه پاکسازی و مشکلش حل شود.


مطالب بیشتر:

اهمیت وجود پرندگان در محیط زیست

آثار مورفولوژیکی تنش خشکی بر گیاهان دارویی

ارزیابی اثرات تنوع زیستی در آسیبهای محیط زیست