وب‌سایت‌های اعلام شاخص آلودگی هوا در ایران

وب‌سایت‌های اعلام شاخص آلودگی هوا در ایران

وب‌سایت‌های اعلام شاخص آلودگی هوا در ایران

وب‌سایت‌های گوناگونی در بحث اعلام شاخص کیفیت هوا فعالیت دارند که عمدتا وابسته به مراکز پایش و کنترل کیفیت هوای شهرهای گوناگون هستند. برخی از این موارد در ادامه بیان شده‌اند. البته، وب‌سایت‌های جامع‌تری مانند سامانه پایش هوای کشور وجود دارد که در ادامه بیشتر معرفی شده است. همچنین، وب‌سایت‌های جهانی نیز مانند پروژه شاخص جهانی کیفیت هوا در زمینه اطلاع‌رسانی شاخص کیفیت هوا فعالیت دارند.

در ادامه، این وب‌سایت‌ها که با استفاده از آن‌ها می‌توان شاخص کیفیت هوا و دیگر موارد مربوط به وضعیت آب و هوا در آن‌ها مشاهده کرد، معرفی شده‌اند. شایان ذکر است که در یک منطقه، یک یا چند ایستگاه پایش هوا وجود دارد که این وب‌سایت‌ها، داده‌های گردآوری شده از این ایستگاه‌ها را نمایش می‌دهند. بنابراین، بررسی شاخص هوای ثبت شده توسط نزدیک‌ترین ایستگاه به محل کار یا زندگی فرد، می‌تواند دید بهتری را نسبت به وضعیت آب و هوای آن محل در اختیار فرد قرار دهد.

  • سامانه پایش کیفی هوای کشور [+]: در این وب‌سایت نقشه‌ای تعبیه شده است که مراجعان می‌توانند با کلیک روی شهر و بعضا ایستگاه مورد نظر خود در آن، شاخص کیفیت هوا را مشاهده کنند.
  • پروژه شاخص جهانی کیفیت هوا [+]: در این وب‌سایت می‌توان شاخص کیفیت هوا در شهرهای سراسر دنیا از جمله ایران را مشاهده کرد.

آلودگی هوا -- از صفر تا صد

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

در ادامه، دو نمونه از وب‌سایت‌های شهری پایش و کنترل کیفیت هوا نیز برای شهرهای اصفهان و تهران معرفی شده است. شهرهای دیگر نیز اغلب دارای چنین وب‌سایت‌هایی هستند و با یک جستجوی ساده در گوگل، می‌توان وب‌سایت یک شهر خاص را پیدا کرد.

  • شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران [+]: از وب‌سایت این شرکت می‌توان برای مشاهده نقشه شاخص کیفیت هوای روز و روزهای آتی برای شهر تهران استفاده کرد. از دیگر اطلاعاتی که این وب‌سایت به مخاطبان خود ارائه می‌کند، بیشینه، کمینه و دمای هوا، سرعت و جهت باد و میزان بارش است.
  • مرکز پایش و کنترل کیفیت هوای شهر اصفهان [+]: در این وب‌سایت نیز می‌توان اطلاعات مربوط به شاخص کیفیت هوای روز و روزهای آتی برای شهر اصفهان را به همراه برخی از دیگر اطلاعات پیرامون وضعیت آب و هوا، مشاهده کرد.

 


مطالب بیشتر:

مه دود فتوشیمیایی چیست؟

انواع آلودگی هوا در فضاهای سرپوشیده

تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی انسان‌ها