طول عمر زباله های تجدیدناپذیر در طبیعت

طول عمر زباله های تجدیدناپذیر در طبیعت

بررسی طول عمر زباله های تجدیدناپذیر در طبیعت

تولید پسماند در دنیا با شیب تندی در حال افزایش می باشد و روزانه میلیونها تن زباله وارد محیط زیست می شود. این در شرایطی است که اغلب این ضایعات نیازمند زمانی طولانی برای تجزیه شدن در محیط زیست هستند و به دلیل طولانی بودن زمان هضم شدن در محیط زیست تجزیه ناپذیر شناخته می شوند. تولید بی رویه زباله در دنیا امروزه تبدیل به معضلی جهان شمول شده است. زباله ها به نسبت نوع و مقدارشان، زمان به خصوصی برای تجزیه شدن در محیط زیست نیاز دارند و این زمان به صورت معمول عدد کوچکی نیست. همین مبحث سبب می شود تا برخی زباله ها حدودا تجزیه ناپذیر تلقی شوند.

سرانه مصرف پلاستیک در ایران به نسبت متوسط جهانی چندین برابر بیشتر است، اما سازمان پسماند مدیریت شهرداری تهران به تازگی اعلام نمود که این آمارها درست نیست و میزان مصرف پلاستیک در ایران تفاوت چندانی با متوسط جهانی ندارد، این درحالیست که ایران جزو ۲۰ اقتصاد اول دنیا نیست. ازاین رو حتی یکسان بودن میزان مصرف پلاستیک در کشور با متوسط جهانی هم خبر خوبی نیست.

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

ایران جزو ۱۰ کشور اول مصرف کننده پلاستیک در جهان است. هر ایرانی روزانه به صورت متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می کند که ۹۶ درصد آنها مستقیم وارد سطل های زباله می شود. بر اساس اطلاعات سایت سازمان حفاظت محیط زیست، مقدار زمانی که بعضی از پسماندها برای تجزیه شدن نیاز دارند بیشتر از چند قرن است. در واقع پسماندهای تجزیه ناپذیر، میهمان چندین نسل انسان ها و موجودات زنده هستند.

تغییر جوامع حیوانات با تغییرات آب‌وهوایی

  • متوسط عمر مفید هر کیسه پلاستیکی در ایران تنها ۱۲ دقیقه است، اما متوسط عمر آن بعد از مصرف ۳۰۰ سال است.
  • تجزیه شدن شیشه در طبیعت نیازمند ۴۰۰۰ سال زمان است.
  • زباله ای مانند چنگال پلاستیکی ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ سال زمان نیاز دارد تا به اجزای سازنده خود تجزیه شود.
  • قلاب ماهیگیری ۶۰۰ سال در طبیعت باقی می ماند.
  • پوشک بچه بعنوان پسماندی رایج ۴۵۰ سال طول می کشد تا تجزیه شود.
  • قوطی نوشابه ۲۰۰ سال، معادل دو قرن در طبیعت باقی می ماند.
  • کیسه های پلاستیکی ۱۰ الی ۲۰ سال میهمان طبیعت هستند.
  • سیگار ۱۰ سال زمان برای تجزیه شدن لازم دارد.

راه های ارتباطی با شرکت بوم پایش اصفهان

مصائبی که پلاستیک ها برای محیط زیست ایجاد می کنند، به همینجا ختم نمی گردد و تبدیل شدن آنها به میکروپلاستیک ها چالش های جدیدی برای محیط زیست به وجود می آورد. پلاستیک ها موادی هستند که تجزیه آن بیشتر از ۴۵۰ سال تخمین زده شده است و طی این مدت تنها براثر عوامل طبیعی به ذرات کوچک و کوچکتر معروف به میکروپلاستیک ها تبدیل می شوند. این مواد حالا حتی در مرتفع ترین نقطه جهان یعنی قله اورست هم یافت شده است.

میکروپلاستیک ها می توانند تا سالهای سال به سادگی وارد آب، غذا و بدن انسان ها شوند و به شدت برای سلامتی خطرناک باشند. همینطور می توانند میزان نفوذپذیری آب در خاک را کاهش دهند و سبب جاری شدن سیل با شدت بیشتری شوند. ریز و کوچک بودن میکروپلاستیک ها سبب می شود این ذرات به سادگی وارد جداره مویرگ ها شوند و فشار اسمزی خون را بالا برند همینطور این ذرات می توانند منجر به ایجاد ناراحتی های جدی گوارشی شوند علاوه بر آن تا صدها سال در طبیعت باقی بمانند.

 


مطالب بیشتر:

آوارگی حیات وحش با معدن‌کاری

بحران کاهش جمعیت و تنوع حشرات

اثرات زیست محیطی استفاده از منابع مختلف انرژی