آسیب های جدی زباله به محیط زیست

آسیب های جدی زباله به محیط زیست

دود طلای کثیف در چشم طبیعت

زباله طلای کثیفی است که اگر به درستی به بحث تفکیک آن پرداخته شود می‌تواند زمینه اشتغال افراد بیکار را فراهم کند و منبع بسیار خوبی برای تولید انرژی باشد، اما متأسفانه پسماندهای تولیدی بدون تفکیک و معمولا به صورت غیراصولی دفن یا رها می‌شوند و آسیب‌های فراوانی به محیط‌زیست وارد می‌کنند.

بحث دفن اصولی و تفکیک زباله‌ همواره یکی از موضوعات بسیار مهم در بحث مدیریت شهری محسوب می‌شود، دفن غیراصولی زباله، عدم تفکیک زباله و رهاسازی آن در طبیعت می‌تواند تبعات و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به محیط ‌زیست و زندگی انسان‌ها، گیاهان و حیوانات وارد کند، به همین دلیل دفن زباله از حساسیت بالایی برخوردار است.

متأسفانه برخی مواقع شاهدیم حجم وسیعی از زباله‌های تولیدی در بخش‌های مختلف خانگی، صنعتی و ساختمانی بدون رعایت نکات حفاظتی و مدنظر قرار گرفتن بحث تفکیک توسط متولیان دفع پسماند در اطراف شهرها و کوه‌ها دفن رها می‌شود، گاها دفن زباله به این شیوه موجب متساعد شدن بوی ناخوشایند در فضا و محل تجمع حیوانات موذی خواهد شد.

همچنین در بسیاری از موارد محل مناسبی برای جمع‌آوری زباله‌های خانگی در سطح شهرها و روستاها در محلات پیش‌بینی نشده است و خانواده‌ها زباله‌های خود را در کنار خیابان یا کنار جوی‌های آب راه می‌کنند، فاصله زمانی تا جمع‌آوری زباله‌ها توسط خودروهای حمل زباله باعث می‌شود شیرابه‌های زباله‌ها بوی نامطبوعی را در آن محل ایجاد کند، این آلودگی می‌تواند زمینه بروز انواع بیماری را ایجاد کرده و سلامت افراد را به خطر بیندازد.

نابودی محیط زیست با ریختن زباله

سرانه تولید پسماند به ازای هر نفر در استان چهارمحال و بختیاری حدود ۷۰۰ گرم است، زباله طلای کثیفی است که اگر به درستی به بحث تفکیک آن پرداخته شود می‌تواند زمینه اشتغال افراد بیکار را فراهم کند، همچنین زباله منبع بسیار خوبی برای تولید انرژی است که متأسفانه این مسأله مورد غفلت واقع شده است.

رهاسازی زباله در مناطق گردشگری نیز یکی دیگر از چالش‌های است که باید مدنظر مسئولان متولی در این حوزه قرار بگیرد، امروز اگر سری به مناطق گردشگری بزنید با حجم وسیعی از انواع ظروف پلاستیک و یکبار مصرف و ته مانده‌های غذا، پوست مرکبات، میوه و نیز انواع شیشه‌ها و بطری‌ها مواجه می‌شویم که در طبیعت و مراکز گردشگری رها شده است.

این مسأله موجب می‌شود گردشگران تمایلی به حضور دوباره در این مناطق نداشته باشند، زیرا زیبایی‌هایی طبیعی این مناطق به علت رهاشدن زباله پنهان شده است.

 

تهیه طرح های مدیریت پسماند

ارتباط با ما