زباله های تجزیه شونده

زباله های تجزیه شونده

زباله های تجزیه شونده

علاوه بر باقی مانده ی غذاها و میوه ها و سبزیجات که به راحتی تجزیه شده و تبدیل به کود یا کمپوست می شوند بشر توانسته به جای کیسه ها و ظروف یک بار مصرف غیر قابل تجزیه محصولات جایگزین جدیدی تولید کند که از محصولات گیاهی ساخته شده و در طبیعت نیز قابل تجزیه می باشند . استفاده از ظروف کاغذی یا گیاهی یکبار مصرف به جای ظروف پلاستیکی یک بار مصرف یکی از راهکار های کاهش محصولات پلاستیکی غیر قابل تجزیه می باشد .

علاوه بر این افزودنی های زیست تخریب پذیر tdpa تولید شده که محصولی علمی و مقرون به صرفه ای هستند که به تخریب و تجزیه پلاستیک ها در طبیعت سرعت می بخشند . این مواد زمانی که به محصولات پلاستیکی اضافه می شوند کنترل عمر آن ها را بر عهده می گیرند و با قرار گرفتن در معرض نور ماورا بنفش و درجه حرارت بالاو تنش های مکانیکی و میکروارگانیسم های موجود در خاک شروع به تخریب می کنند .

محصولاتی که حاوی ماده ی افزودنی tdpa می باشند در تماس با مواد غذایی کاملا بی ضرر و سازگار بوده و مورد تایید سازمان های آمریکا و اروپا می باشند و کود آلی حاصل از آن ها نیز هیچ اثر سمی بر روی گیاهان و حیوانات ندارند .

زباله های تجزیه شونده

مطالب بیشتر: اصول دفن پسماند عادی و خطرناک

تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر pha نوع دیگری از راهکار ها می باشند. که در جهت حفاظت از محیط زیست ارائه شده است . این نوع از پلاستیک ها پس از این که دور ریخته می شوند. ظرف یک الی دو هفته به آب و کربن دی اکسید تبدیل شده و از بین می روند . در پلاستیک های pha ، از باکتری های خاکزی همانند Ralstonia eutrophus استفاده می شود که تا ۸۰ درصد از توده زیستی خود قادر به انباشتن پلی مرهای غیر سمی و تجزیه پذیر پلی هیدروکسی آلکانوات pha هستند . PHA ها عموما از زیر واحدی به نام بتاهیدروکسی آلکانوات و به واسطه مسیری ساده با ۳ آنزیم از استیل – کوآنزیم A ساخته شده و معروفترین آنها پلی هیدروکسی بوتیرات PHB می باشد .

موارد اشاره شده بخشی از راهکارهایی است که برای جلوگیری از تخریب محیط زیست اندیشیده شده و در بسیاری از کشورها نیز اجرا می شود ولی با این وجود اکثر مواد پلاستیکی مورد استفاده، اغلب از نوع مواد غیر قابل تجزیه می باشد که آسیب های فراوانی به محیط زیست وارد می کنند و این راهکارها متاسفانه هنوز جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده اند.

 


شرکت بوم پایش اصفهان
آدرس شرکت : اصفهان ، خیابان هشت بهشت غربی ، حدفاصل چهارراه گلزار و ملک ، کوچه 16 ، ساختمان آیین ، طبقه 2 ، واحد 7

شماره تماس :
32676580- 32676557 – 32684856
0913-115-1501


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

اصول دفن پسماند عادی و خطرناک

جمع آوری، حمل و دفن صحیح زباله ها

مشکلات زیست محیطی دفن غیر اصولی زباله ها

بررسی روند مختلف بازیافت

تفکیک و بازیافت پسماندهای الكترونيكی