ریزگردهای آسمان ایران از کجا می‌آیند؟

ریزگردهای آسمان ایران از کجا می‌آیند؟

ریزگردهای آسمان ایران از کجا می‌آیند؟

هوای غبارآلود تنفس و فعالیت را برای شهروندان در ایران دشوار کرده است. برخی کارشناسان منشأ اصلی ریزگردها و گرد و غبار را عراق می‌دانند. مقامات عراق می‌گویند در آینده سالانه ۲۷۲ روز گرد و غبار در انتظار این کشور خواهد بود.

در بسیاری از شهرهای ایران، شهروندان، امروز هم هوایی غبارآلود و آلوده را تنفس کردند. پدیده گرد و غبار به حدی است که در بسیاری شهرها برخی مراکز آموزشی را امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه به تعطیلی کشاند.

سازمان هواشناسی ایران روز چهارشنبه (۲۸ اردیبهشت) درباره تداوم گرد و خاک در برخی استان‌ها هشدار نارنجی صادر کرد. هشدار سطح نارنجی درباره وزش باد شدید و گرد خاک و کاهش کیفیت هوا در ۱۶ استان صادر شده بود که این وضعیت امروز در چهار استان خوزستان، بوشهر، ایلام و کرمانشاه ادامه خواهد داشت. برای ۱۶ استان هم هشدار زرد صادر شده است.

گرد و غبار و ریزگردها که در هفته‌های اخیر از غرب وارد کشور شده شماری از مردم را راهی بیمارستان‌ها کرد.

طوفان‌های شن و گرد و غبار نه تنها تأثیری مخرب بر سلامتی انسان دارند که محیط زیست، بخش کشاورزی و به طور کلی زیرساخت‌ها را با مشکلی شدید مواجه می‌کنند.

علل پدیده ریزگردها و گرد و غبار در ایران

با شدت گرفتن تغییرات اقلیمی، خشکسالی در بسیاری مناطق جهان در حال افزایش است و به گفته کارشناسان، برخی مناطق و کشورها مانند ایران به سبب شرایط اقلیمی و جغرافیایی در کانون این خشکسالی قرار دارند.

علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با سایت‌های داخلی می‌گوید. «ایران از حدود ۲۰ سال پیش وارد یک دوره خشکسالی ۳۰ ساله شده است و اکنون آثار این دوره خشکسالی را مشاهده می‌کنیم. و سال به سال هم تبعات حاصل از این خشکسالی بیشتر نمایان می‌شود.» این مقام مسئول تأکید می‌کند: « هرچه آب کمتر باشد زمین خشک‌تر خواهد شد و خشک‌تر شدن زمین باعث می‌شود با کوچک‌ترین تغییر جوی خاک به هوا برخیزد.»

در این میان عوامل انسانی مؤثر در تغییرات اقلیمی و دخل و تصرف انسان در منابع طبیعی هم از جمله دلایل خیزش این طوفان‌ها و گرد و غبار به شمار می‌روند.

پدیده گرد وغبار و طوفان اما محدود به ایران نمی‌شود. گزارش جدید سازمان ملل متحد نشان می‌دهد. بیش از ۸۰ درصد از کل جمعیت ترکمنستان، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ایران در معرض کیفیت هوای نامناسب و طوفان‌های شن و گرد و غبار هستند.

عراق: “در آینده ۲۷۲ روز گرد و غبار در سال”

عراق، سوریه و عربستان نیز در هفته‌های اخیر به شدت درگیر این بحران بوده‌اند.

از اواسط اردیبهشت ماه تاکنون چندین طوفان شن عراق را درنوردیده است. دولت با ارسال نیرو و خودروهای امدادی به خیابان‌های بغداد و دیگر شهرها برای کمک به شهروندانی که به دلیل ریزگردها و شن و غبار با مشکلات تنفسی شدیدی روبرو شدند، وارد عمل شد. طوفان شن، مدرسه‌ها در بسیاری مناطق را تعطیل کرد، امتحان‌های دانشگاه‌ها را به تعویق انداخت و پروزها را مختل کرد. به گفته یکی از سخنگویان وزارت بهداشت عراق دست کم ۴۰۰۰ نفر برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند.

یکی از کارشناسان عراقی “تغییرات اقلیمی” را که از سوی مقامات عراقی به عنوان عامل چنین توفان‌هایی نام برده می‌شود. “توجیهی بی‌اساس” برای انفعال خود مقامات می‌داند

“دویچلند فونک” در خبری که در این باره منتشر کرده است به گفته‌های مقامات دولتی عراق اشاره می‌کند. که بر پایه آن “این کشور در آینده باید سالانه ۲۷۲ روز گرد و غبار را در نظر بگیرد”. با توجه به این پدیده و افزایش موج‌های گرمایی و دوره‌های طولانی خشکسالی در منطقه، به گفته بانک جهانی ممکن است. عراق تا سال ۲۰۵۰ تقریبا ۲۰ درصد از ذخایر آب کنونی خود را از دست بدهد.

 

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

هفت سال گذشته گرم‌ترین دوره تاریخ بشر

آلاینده‌های کربنی خطرناک‌ترند یا گرد و غبار؟

راهکار‌های ارتقای وضعیت حیات وحش در ایران