روش کار ماسک‌های آلودگی هوا

روش کار ماسک‌های آلودگی هوا

روش کار ماسک‌های آلودگی هوا

ماسک‌های آلودگی هوا دارای لایه‌هایی از فیلترها هستند که برای نوع خاصی از آلودگی هوا طراحی شده‌اند. این فیلترها در ادامه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

فیلتر اولیه:

ذرات بزرگ مانند گرد و غبار توسط فیلتر اولیه، فیلتر می‌شوند. ذرات آلاینده نیز در این فیلتر به دام می‌افتند، اگرچه این فیلتر نمی‌تواند ذرات معلق PM2.5 را به دام بیندازند.

فیلتر ذرات:

این فیلتر از افراد در مقابل آلاینده‌های کوچک‌تری مانند PM2.5 محافظت می‌کند. ذرات معلق آلاینده که توسط فیلتر اولیه حذف نشده‌اند، توسط این فیلتر حذف خواهند شد. برای آنکه یک ماسک هوا به طور موثری کار کند، حائز اهمیت است که یک فیلتر اولیه و یک فیلتر ذرات داشته باشد.

فیلتر کربن:

فیلتر کربن فعال معمولا در ماسک‌هایی برای آلودگی‌های شدیدتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و به شدت در فیلتر کردن آلاینده‌های گازی که دو فیلتر دیگر در حذف آن‌ها ناکارآمد هستند، موفق عمل می‌کند. در فیلتر کربن باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در هوا را نیز حذف می‌کند.

انواع ماسک‌های ویژه آلودگی هوا

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

مزایای ماسک‌های آلودگی

مزایای زیادی برای استفاده از ماسک‌های آلودگی هوا وجود دارد که برخی از آن‌ها در ادامه بیان شده‌اند.

جلوگیری از تاثیرات بلند مدت آلودگی هوا روی بدن:

ماسک‌های آلودگی هوا از استنشاق آلودگی‌هایی که منجر به آلرژی‌های هوابرد و دیگر بیماری‌های ریوی می‌شوند، جلوگیری می‌کنند. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده‌ها می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی از جمله آسم می‌شود.

افزایش ظرفیت ریه‌ها:

استنشاق هوای خالص، ظرفیت ریه‌ها را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود تا نفس کشیدن راحت‌تر شود. این کار قدرت عضلات تنفسی و جذب اکسیژن را افزایش می‌دهد.

محافظت در مقابل باکتری‌ها و قارچ‌ها:

ماسک‌های آلودگی هوا با فیلترهای کربن فعال، از افراد در مقابل باکتری‌ها و قارچ‌ها و همچنین، بیماری‌ها و واکنش‌های آلرژیک محافظت می‌کند.


مطالب بیشتر:

تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی انسان‌ها

وب‌سایت‌های اعلام شاخص آلودگی هوا در ایران

انواع ماسک‌های ویژه آلودگی هوا