راهکار مهندسی ژنتیک برای مبارزه با تغییرات اقلیمی

راهکار مهندسی ژنتیک برای مبارزه با تغییرات اقلیمی| | شرکت محیط زیست اصفهان

راهکار مهندسی ژنتیک برای مبارزه با تغییرات اقلیمی

استفاده از مهندسی ژنتیک برای ایجاد گیاهانی که رشد سریع‌تری دارند و در جذب کربن از اتمسفر بهتر عمل می‌کنند، می‌تواند راهکار مبارزه با تغییرات اقلیمی باشد اما ممکن است خطراتی نیز به همراه داشته باشد.آرماند سگوین، بیش از ۲۰ سال پیش اولین درخت اصلاح ژنتیکی شده خود را که یک صنوبر بود، در ایستگاه پژوهشی در شمال شهر کبک در کانادا کاشت. چند سال بعد، صدها کاج نوئل که درجهت مقاومت دربرابر آفاتی که آن‌ها را می‌کشد، طراحی شده بودند، به این درخت پیوستند. وی گفت: «برای من، این چیزی نبود که بخواهیم مقیاس آن را وسیع‌تر کنیم، اما اثبات مفهوم بود. ثابت کردیم که این کار ممکن است.»

سگوین دانشمند پژوهشگر درزمینه‌ی ژنومیک جنگل

با همکاری سازمان جنگل‌داری کانادا، DNA باکتریایی را وارد کاج‌های نوئل کرد که موجب مقاوم شدن آن‌ها در برابر کرم جوانه‌خوار کاج شد. کرم‌های جوانه‌خوار کاج طی یک شیوع می‌توانند برگ‌های سوزنی ده‌ها میلیون هکتار درخت را بجوند.

راهکار مهندسی ژنتیک برای مبارزه با تغییرات اقلیمی| | شرکت محیط زیست اصفهان

درخت مهندسی ژنتیک شدن سگوین / Seguin genetically modified tree

نهال‌های کاج نوئل اصلاح ژنتیکی شده، اولین درختان تغییر یافته ژنتیکی کانادا بودند که در فضای باز کاشته شدند. آن‌ها در سال ۲۰۰۷ به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه پژوهشی سگوین با سازمان جنگل‌داری کانادا عمدا نابود شدند درحالی‌که درزمینه‌ی مهندسی ژنتیک اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، برخی دانشمندان می‌گویند این رویکرد با ایجاد درختانی که دارای رشد سریع‌تری بوده، اندازه‌ی بزرگ‌تری دارند و دربرابر بیماری مقاوم هستند و حتی می‌توانند کربن را به پودر سفید پایداری تبدیل کنند که به زمین می‌ریزد، می‌توانند به مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک کنند؛ به‌عبارت‌دیگر، ایجاد درختانی که ازنظر جذب کربن از اتمسفر بهتر باشند. سگوین گفت: «اکنون راه‌حل‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید ارگانیسم‌ها را ازنظر ژنتیکی درجهت کاهش مصرف مواد شیمیایی و بهبود ترسیب کربن اصلاح کنید و این کار نه‌تنها ازطریق بهبود فتوسنتز، بلکه ازطریق مقاوم‌تر کردن آن‌ها دربرابر محیط انجام می‌شود.»

لوسی شارات از شبکه اقدام بیوتکنولوژی کانادا (CBAN)

که درزمینه‌ی مسائل مرتبط با مهندسی ژنتیک در غذا و کشاورزی پژوهش، نظارت و اطلاع‌رسانی می‌کند، گفت برخی از نگرانی‌های مرتبط با مهندسی ژنتیک شامل خطرات زیست‌محیطی، ادعاهای مختلف درمورد ایمنی و عدم مشارکت عمومی می‌شوند. او گفت: «مزارع متشکل از درختانی که رشد سریعی دارند، آزمایش بزرگ و خطرناکی است که اکوسیستم‌های جنگل را تهدید خواهد کرد.»

چالش اضطراری تغییرات اقلیمی

درختان و جنگل‌ها را به مرکز توجه برای کاهش کربن اتمسفری تبدیل کرده است. در گزارشی که در ماه سپتامبر منتشر شد، بنیاد نوآوری و فناوری اطلاعات آمریکا (ITIF) که راهکارهایی را برای حوزه‌های مختلف نوآوری مانند بیوتکنولوژی ارائه می‌دهد، گفت که اصلاح ژنتیکی درختان به‌عنوان مخازن کربن می‌تواند به کنترل تغییرات اقلیمی کمک کند. وال گیدینگز، متخصص ژنتیک و عضو ارشد بنیاد مذکور گفت: «روش‌های مختلفی وجود که از آن طریق می‌توان جنگل‌ها را به مخزن‌های کربن بهتری تبدیل کرد. اما من به‌عنوان اولین راهکار، ویرایش ژن را پیشنهاد می‌کنم.»

 


شرکت مهندسین مشاور بوم پایش اصفهان

دارای رتبه گرید 3 سازمان محیط زیست. جهت ارتباط به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

افزایش بهره وری با استفاده از پنل های خورشیدی دو طرفه

کدام یک از فرآیند های فیزیکی باعث فرسایش خاک می شوند ؟

مکان یابی و مدیریت پسماند دفن پسماند های عادی و خطرناک

مدیریت تابش‌های خورشیدی