راهکارهایی برای کاهش اثرات مخرب آلودگی هوا

راهکارهایی برای کاهش اثرات مخرب آلودگی هوا

راهکارهایی برای کاهش اثرات مخرب آلودگی هوا

صرف‌نظر از اینکه افراد در محل کار، بیرون یا داخل خانه هستند، راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که انجام دادن آن‌ها می‌تواند به کاهش آلودگی هوا و محافظت از فرد در مقابل آلودگی کمک کند.

حمل و نقل عمومی یا هم‌سفری:

آلودگی ناشی از وسایل نقلیه و تراکم ترافیک در کنار هم از جمله عوامل مهم آلودگی هوا هستند. برای کاهش این آلودگی، بهترین حالت آن است که از استفاده از وسایل نقلیه شخصی برای جا به جایی‌های روزانه اجتناب شود و به جای آن، از حمل و نقل عمومی یا هم‌سفری (Carpool) برای رفتن به مسیرهای مشابه استفاده شود.

اجتناب از تردد در ساعات اوج ترافیک:

اجتناب از تردد در شهر در ساعات شلوغی و اوج ترافیک، برای حصول اطمینان از اینکه فرد در محاصره آلودگی ناشی از اگزوز خودروها قرار نگیرد، گزینه بسیار مناسبی است. در عوض، تردد کردن کمی پیش از ساعات اوج ترافیک توصیه می‌شود. همچنین، در صورت امکان، استفاده از مسیرهایی با تردد و ترافیک کمتر که در نتیجه، آلودگی هوای کمتری نیز دارند، توصیه می‌شود. در صورتی که مسیرهای گیاه کاری شده‌ای برای رسیدن به مقصد وجود داشته باشد، استفاده از چنین مسیرهایی توصیه می‌شود.

ترک سیگار:

این یکی از واضح‌ترین کارهایی است که برای پیش‌گیری از آلودگی هوا و البته، اجتناب قرار گرفتن در معرض آن می‌توان انجام داد. بر اساس پژوهش‌های انجام شده توسط دانشمندان، سیگار بالغ بر ۴,۰۰۰ آلاینده شیمیایی مضر دارد و یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا محسوب می‌شود. در حالت ایده‌آل، افراد نباید سیگار بکشند، اما اگر این کار را انجام می‌دهند، حتما باید اطمینان حاصل کنند که در هیچ فضای بسته‌ای شامل خانه، محل کار، خودرو و دیگر مکان‌های سرپوشیده، اقدام به سیگار کشیدن نمی‌کنند. افرادی که در معرض دود سیگار قرار دارند، به اندازه افرادی که خود سیگار می‌کشند در معرض خطر قرار دارند. بنابراین، افرادی که سیگار نمی‌کشند اما اطرافیان سیگاری دارند نیز باید اطمینان حاصل کنند که اطرافیانشان در محیط سربسته به ویژه در منزل و محل کار، سیگار نمی‌کشند.

مه دود فتوشیمیایی چیست؟

باز کردن پنجره‌ها و جاروبرقی کشیدن وسایل منزل:

همانطور که پیش از این نیز بیان شد، پژوهش‌های انجام شده در زمینه آلودگی هوا حاکی از آن است که کیفیت هوا در محیط‌های بسته به مراتب بدتر از محیط‌های باز است. پژوهشگران توصیه می‌کنند که افراد پنجره اتاق‌های خانه را باز کنند تا هوای تازه به داخل اتاق بیاید و سطح CO2 هوای درون اتاق کاهش پیدا کند. در شرایطی که مه غلیظ (ناشی از آلودگی) وجود دارد. بهتر است این کار خیلی زود و پیش از اینکه ترافیک خودروها موجب بدتر شدن وضعیت شود، صورت پذیرد. این کار به کاهش میزان غباری که در حال حاضر اطراف فرد را احاطه کرده است کمکی نمی‌کند؛ به همین دلیل است که باید وسایل و اثاثیه منزل را دستکم هفته‌ای یک بار جاروبرقی کشید.

گیاهان تصفیه کننده هوا:

استفاده از گیاهانی که هوا را تصفیه می‌کنند می‌تواند به کاهش گازهای سمی که منجر به خارش، سرماخوردگی مکرر و یا احساس سوزش در چشم‌ها می‌شوند کمک کنند. برخی از گیاهانی که هوا را تصفیه می‌کنند. عبارتند از: آلوئه‌ورا، گیاه عنکبوتی، سانسِوِریا، پُتوس طلایی، پُتوس قلبی، دراسینای لبه‌قرمز، بنجامین فیکوس، پاپیتال، دراسینا درمنسیس، آگلونما، بامبو، برگ‌قاشقی، داوودی، ژربرا جامزونی و آزالیا.

حفظ رطوبت هوا روی ۳۰ تا ۵۰ درصد:

خشک نگه داشتن هوای محل زندگی، نقش مهمی برای حصول اطمینان از این موضوع دارد که رطوبت موجب ایجاد قارچ‌ها و انگل‌ها نمی‌شود. باید اطمینان حاصل کرد که رطوبت در محل زندگی، زیر ۶۰ درجه باشد. به طور ایده‌آل، سطح رطوبت بین ۳۰ الی ۵۰ درصد مناسب است. ولی برخی از افراد، خانه‌های خود را زیر ۴۰ درصد مرطوب نگه می‌دارند تا به اندازه کافی خشک باشد.

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

بیرون رفتن پس از باران:

بارش باران نقش موثری در کاهش آلودگی هوا دارد. زیرا بارش باران، حتی ذرات معلق را نیز پایین می‌برد و هوا را می‌شورد. هوا بعد از باران تمیزتر است. بنابراین، بعد از بارش باران می‌توان برای پیاده‌روی بیرون رفت.

ماسک‌های هوا:

ماسک‌های هوا ابزارهای موثری برای محافظت از افراد در مقابل آلودگی هوا هستند. در ماسک‌های ارزان‌تر فاقد فیلتر هستند و معمولا خیلی موثر واقع نمی‌شوند. استفاده از ماسک‌های حداقل دارای رتبه N95 و بیشتر (N99 و دیگر موارد) توصیه می‌شود. در این ماسک‌ها از لایه‌های فیلتر‌دار برای محافظت از فرد در مقابل آلودگی هوا استفاده شده است و در نتیجه، یک تنفس سالم را برای فرد به ارمغان می‌آورند. ماسک‌های قوی‌تر و گران قیمت‌تری نیز وجود دارند که دارای فیلترهای اضافی برای مقابله با باکتری و دیگر موارد هستند. همچنین، ماسک‌هایی ویژه ورزشکاران وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای کارهایی که فشار بالایی دارند (و در نتیجه منجر به تنفس بیشتر و عمیق‌تر می‌شوند) استفاده کرد.


مطالب بیشتر:

انواع آلودگی هوا در فضاهای سرپوشیده

تاثیر آلودگی هوا بر سلامتی انسان‌ها

وب‌سایت‌های اعلام شاخص آلودگی هوا در ایران