راهکارهایی برای کاهش آلودگی صوتی

راهکارهایی برای کاهش آلودگی صوتی

راهکارهایی برای کاهش آلودگی صوتی

یکی از مشکلاتی که بشر امروزی با آن دست به گریبان می باشد آلودگی صوتی است. آلودگی صوتی یكی از انواع آلودگی‌های زیست ‌محیطی است كه سلامت انسان را تهدید می‌كند و بعد از انقلاب صنعتی و مخصوصا” در یک صد سال اخیر به علت پیشرفت تکنولوژی صنعتی و تولید انواع و اقسام وسایل حمل نقل و صنعتی باعث بالا رفتن میزان آلودگی صوتی در جهان شده است و حتی این آلودگی در بعضی از مناطق آنقدر شدید می باشد که بعضی از متخصصین محیط زیست اعتقاد دارند دامنه و قلمروی آلودگی صوتی نسبت به آلودگی هوا خیلی بیشتر می باشد برای مثال به چند نمونه آن اشاره می کنند:

کاهش آلودگی صوتی در زندگی مردم

4 – با خروج ایستگاه های قطارهای بین شهری ؛ فرودگاه ها ؛ پایانه های مسافربری بین شهری ؛ پادگانها ؛ پارکینگهای ترابری و غیره از مناطق مسکونی باعث کاهش آلودگی صوتی در مناطق شویم .

5 – از تردد ماشینهای سواری و باری ؛ قطارهای شهری و بین شهری ؛ هواپیماهای و بقیه وسایل حمل و نقل که بعلت طول عمر زیاد از رده خارج شده اند جلوگیری شود .

راهکارهایی برای کاهش آلودگی صوتی

6 – برای عدم استفاده مردم از خودروهای شخصی و موتور سیکلتهای که باعث افزایش آلاینده های صوتی می شوند و همچنین جایگزینی جهت استفاده از خودرو های عمومی که با استاندارد های جهانی
ساخته شده اند از طریق رسانه های عمومی فرهنگ سازی شود .

7 – پلیس راهنمائی و رانندگی ؛ شرکت های کنترل کیفیت و سازمانهای نظارتی باید با نظارت کامل بر اساس قانون با کسانیکه باعث آلودگی صوتی می شوند و یا از وسایل آلوده کننده صوتی استفاده می نمایند برخورد جدی نمایند .

در پایان به این نکته اشاره می شود که آلودگی صوتی نیز مانند آلودگی هوا می تواند عواقب بدی را برای هم وطنانم به همراه داشته باشد و مخصوصا” تاثیر سوء بر روی نسل آینده داشته باشد لذا با مراعات نکات زیست محیط به کاهش آلودگی صوتی کمک کنیم .

برای کاهش آلودگی صوتی در زندگی مردم باید موارد زیر مراعات گردد:

1 – با توجه به اینکه بیشتر آلودگی صوتی در شهر ها ناشی از تردد موتورسیکلت ها ؛ ماشینهای سواری و باری می باشد باید در هنگام ساخت این وسایل استاندارد جهانی آلودگی صوتی در این وسایل لحاظ شود .

2 – باید مشاغلی که باعث آلودگی صوتی در مناطق مسکونی می شوند مانند کارگاههای آهنگری ؛ صافکاری ؛ جوشکاری ؛ پرسکاری ؛ تراشکاری و غیره … به خارج از مناطق مسکونی اقدام شود.

3 – در مناطق مسکونی از نصب و استقرار کارخانجات صنعتی که باعث افزایش آلودگی صوتی می شود جلوگیری شود .


شرکت بوم پایش اصفهان
آدرس شرکت : اصفهان ، خیابان هشت بهشت غربی ، حدفاصل چهارراه گلزار و ملک ، کوچه 16 ، ساختمان آیین ، طبقه 2 ، واحد 7

شماره تماس :
32676580- 32676557 – 32684856
0913-115-1501


جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

آلودگی هوای مجتمع پتروپالایشگاه GTL شمال اصفهان

آلودگی آب از معظلات زیست محیطی قرن

مراحل اساسی ارزیابی اثرات زیست محیطی

آلودگي هوا شهرك صنعتي انگوران زنجان