تهدید بشر برای محیط زیست چقدر جدی است؟

تهدید بشر برای محیط زیست چقدر جدی است؟

تهدید بشر برای محیط زیست چقدر جدی است؟

وقتی صحبت از انقراض می‌شود، همه یاد انقراض دایناسورها در ۶۶ میلیون سال پیش می‌افتند که پنجمین انقراض بزرگ و دسته‌جمعی تاریخ حیات روی کره زمین بود. اگر شما هم جزء کسانی هستید که شاید فکر می‌کنید چنین اتفاق فاجعه‌باری بسیار دور است که در زمانه ما دوباره تکرار شود؛ خب، خبرها اشتباه به گوشتان رسیده است. همین الان در آغاز ششمین انقراض بزرگ و فاجعه‌بار تاریخ زمین هستیم. صدای ناقوس انقراض ششم مدت‌هاست که بلند شده و همه گزارش‌ها، مقالات، برآوردها و بیانیه‌های پژوهشگران در این زمینه نشان می‌دهند تقریباً کار زمین از کار گذشته و روزنه امید می‌رود، که به زودی بسته شود.

«بنیاد سیاست علمی بین‌الدولی خدمات زیست‌بوم و تنوع زیستی» (IPBES) گزارشی منتشرکرد. که می‌توان آن را فصل‌الخطاب کلیه هشدارهای پیشین شمرد، چرا که درتهیه این گزارش، از حدود ۱۵۰ هزار مقاله علمی استفاده شده و ۱۴۵ متخصص از ۵۰ کشور در تهیه آن شرکت داشته‌اند.
انسان‌ها مدت‌هاست که انقراض ششم تاریخ حیات روی زمین را کلید زده‌اند. و آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد بحرانی که در نابودی تنوع زیستی به وجود آمده، از این‌جا به بعد دیگر تقریباً قابل بازگشت نیست.

مقصر اصلی این فاجعه

فعالیت‌های انسانی مقصر اصلی این فاجعه هستند که از میان آن‌ها، پرخطرترین بلاهای بشری شامل تغییرات کاربری گسترده در زمین و دریاها، بهره‌برداری گسترده از چند گونه معدود (متضمن تغییر در زندگی یک گونه و حذف بخش بزرگ‌تری از تنوع زیستی)، تغییرات اقلیمی، شدیدتر شدن آلودگی‌های مختلف (هوا، خاک، دریا، برای مثال ده برابر شدن آلودگی دریاها از دهه ۱۹۸۰ تا امروز) و پراکنده‌کردن گونه‌های مهاجم گیاهی و جانوری در مناطق غیربومی است. اکنون ۲۵ درصد گونه‌های گیاهی و جانوری را در معرض خطر انقراض قرار داده‌اند و حفاظت از بقای آن‌ها، به اندازه مقابله با تغییرات اقلیمی ضروری است.

پیامدهای ناگوار گرم شدن کره زمین

از آغاز سده بیستم فراوانی میانگین گونه‌ها حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است؛ به عبارت دیگر طی سده گذشته نرخ انقراض مهره‌داران ۱۱۴ برابر میزانی بوده که به طور طبیعی و بدون حضور انسان انتظار می‌رفت. این عدد از پژوهش‌هایی به دست آمده که بسیار محافظه‌کارانه و با دقت انجام شده‌اند تا کم‌ترین میزان خطای ناشی از بدبینی یا خوش‌بینی در آن دخالت نداشته باشد.

با شرایط کنونی زیست‌محیطی، اگر این نرخ هم‌چنان ادامه بیابد و به نحوی جلوی آن گرفته نشود. کاهش تنوع زیستی منجر به تأثیری ماندگار بر زندگی انسان‌ها خواهد شد و طی سه نسل، جمعیت انسان‌ها نیز به شدت کاهش می‌یابد و سرانجام نسل انسان منقرض خواهد شد. البته از نظر زیست‌شناسان تکاملی جای نگرانی وجود ندارد. چون بعد از فاجعه، فقط چند میلیون سال زمان [زمانی اندک در مقیاس تکاملی] کافی است تا زمین دوباره شکوفا و سرسبز شود. البته که این بهار به عمر من و شما وصال نخواهد داد.

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

از ابتدای سال ۱۸۰۰ تاکنون بیش از ۶۸۰ گونه مهره‌دار منقرض‌شده‌اند. که ۲۸۰ گونه آن‌ها در سده نوزدهم و بیش از ۴۰۰ گونه آن‌ها، از آغاز سده بیستم تا امروز منقرض شده‌اند. منقرض شده‌اند که ۶۹ مورد آن پستاندار، ۸۰ مورد آن پرنده، ۲۴ مورد خزندگان خونسرد، ۱۴۶ مورد دوزیست و ۱۵۸ تا هم ماهی بوده‌اند. اکنون تیزی انقراض بر فراز سر ۲۶ درصد از پستانداران و ۴۱ درصد از دوزیستان چرخ می‌زند. و رقص شمشیری دلهره‌آور اجرا می‌کند. یک سوم جمعیت پستانداران دریایی نابوده شده‌اند و باقی نیز به سرعت در حال مرگ هستند.

با این اعداد و ارقام تردیدی باقی نمانده که ما همین الان در میانه ششمین انقراض بزرگ تاریخ زندگی هستیم. احتمالاً موجودات هوشمند بعدی حتی فکرش را هم نمی‌کنند که عامل این ششمین انقراض بزرگ، نه عوامل طبیعی از قبیل برخورد شهاب‌سنگ و آتش‌فشان، بلکه موجودی به اصطلاح «هوشمند» بوده است.

به گفته پاول ارلیک (Paul R. Ehrlich) استاد مطالعات جمعیت و رئیس مرکز زیست‌شناسی حفاظت دانشگاه استنفورد، شکی نیست که ما وارد ششمین انقراض فاجعه‌بار طبیعت می‌شویم. نمونه‌های فراوانی از گونه‌های مختلف در سراسر جهان هستند که گرچه هنوز منقرض نشده‌اند، اما همچون بیماری درآستانه احتضار، آخرین نفس‌ها را می‌کشند و دیر یا زود کارشان تمام خواهد شد. ما بر سر شاخ نشسته‌ایم و بن بریده‌ایم.

 


مطالب بیشتر:

آلودگی هوا و بیماری های تنفسی

اصول دوازده‌گانه شیمی سبز

معرفی محصولات شیمی سبز