تغییرات اقلیمی عامل مهم حوادث جوی در ۲۰۲۲

تغییرات اقلیمی عامل مهم حوادث جوی در ۲۰۲۲

تغییرات اقلیمی عامل مهم حوادث جوی در ۲۰۲۲

تغییرات اقلیمی وقوع گرمای شدید و سیلاب را در سال ۲۰۲۲ به همراه داشته است. حوادث شدید آب و هوایی طی سال جاری از موج گرمای طاقت فرسا گرفته تا بارش شدید باران، باعث ناآرامی‌های گسترده در سراسر جهان شده و هزاران کشته و میلیونها آواره به همراه داشته است.

طی سه ماه گذشته، بارش بارانهای موسمی سیل های فاجعه ‌باری را در بنگلادش به راه انداخت و موج‌ گرما بخش‌هایی از جنوب آسیا و اروپا را فراگرفت. همچنین، خشکسالی طولانی، میلیون ها نفر از ساکنان شرق آفریقا را در آستانه قحطی قرار داده است. کارشناسان بر این باورند که بخش قابل توجه این شرایط آن چیزی است که از تغییرات آب و هوایی انتظار می رود.

گروهی از متخصصان علوم آب و هوایی در یک بررسی، نقش تغییرات آب و هوایی را در حوادث جوی طی دو دهه گذشته به دقت مورد مطالعه قرار دادند. این یافته ها هشدارهایی را در این مورد که چگونه گرمایش جهانی دنیا را تغییر می دهد. تایید و روشن می کند که چه اطلاعاتی از دست رفته است.

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

لوک هرینگتون، یکی از نویسندگان این مطالعه از نیوزیلند گفت: در مورد موج گرما و بارندگی شدید. متوجه شدیم که از چگونگی تغییر شدت این رویدادها به دلیل تغییرات آب و هوایی درک و شناخت بسیار بهتری داریم. با این حال، چگونگی تاثیر تغییرات آب و هوایی بر آتش‌سوزی‌ها و خشکسالی کمتر شناخته شده است.

در این بررسی متخصصان از صدها مطالعه یا تحقیق استفاده کردند. که هدف آن محاسبه چگونگی تاثیر تغییرات آب و هوایی بر یک رویداد شدید با استفاده از شبیه ‌سازی‌ رایانه‌ای و مشاهدات آب و هوایی است. به گفته متخصصان، شکاف های عظیم داده ای در بسیاری از کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​وجود دارد. که درک آنچه در این مناطق اتفاق می افتد را دشوارتر می کند.

آلودگی هوا، آب و خاک مقصر مرگ سالانه بیش از ۹ میلیون نفر

موج گرما

به احتمال زیاد تغییرات آب و هوایی موج گرما را تشدید می کند. بن کلارک، یکی از نویسندگان این مطالعه در دانشگاه آکسفورد گفت: تقریبا همه امواج گرما در سراسر جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی شدیدتر و محتمل تر شده اند.

به طور کلی، موج گرمایی که پیش از این احتمال وقوع آن یک در ۱۰ بود، اکنون تقریبا سه برابر بیشتر احتمال دارد که رخ دهد. به عنوان مثال، موج گرمای آوریل باعث شد در هند و پاکستان سطح جیوه دماسنج‌ها به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد برسد که تغییرات آب و هوایی موج گرما را ۳۰ برابر بیشتر کرده است.

 

بارش باران و وقوع سیل

هفته گذشته، به دنبال باران های شدید، چین شاهد وقوع سیلاب گسترده بود. در همان زمان، بنگلادش نیز درگیر سیل شد. به طور کلی، دوره های بارندگی شدید، معمول تر و شدید تر شده است زیرا هوای گرمتر، رطوبت بیشتری را در خود نگه می‌دارد و بارندگی شدیدتری به همراه دارد.

خشکسالی

کارشناسان در درک و شناخت این موضوع که چگونه تغییرات آب و هوایی بر خشکسالی تاثیر می گذارد.کار سخت تری دارند. برخی از مناطق، دچار خشکی مداوم شده اند. به طور مثال، در این مطالعه آمده است. دمای گرمتر در غرب ایالات متحده، برف را سریعتر ذوب کرده و باعث تبخیر می شود. و در حالیکه خشکسالی های شرق آفریقا هنوز مستقیم با تغییرات آب و هوایی مرتبط نیست. اما کارشناسان بر این باورند که کاهش فصل بارش در بهار با آب های گرمتر در اقیانوس هند مرتبط است. این موضوع باعث می شود تا قبل از رسیدن به شاخ آفریقا، باران با سرعت بیشتری روی اقیانوس ببارد (و در نتیجه خشکی‌ها از بارش بی‌بهره بمانند).

آتش سوزی جنگلی

موج گرما و شرایط خشکسالی، آتش‌سوزی‌های وسیع جنگلی را نیز تشدید می کنند. مانند “اَبَر حریق”هایی که بیش از ۴۰ هزار هکتار از اراضی را از بین برده است.

راه های ارتباطی با شرکت بوم پایش اصفهان


مطالب بیشتر:

آوارگی حیات وحش با معدن‌کاری

بحران کاهش جمعیت و تنوع حشرات

پاکسازی نشت های نفتی با نور خورشید