تاثیرات آلودگی هوا بر روی ریه انسان

تاثیرات آلودگی هوا بر روی ریه انسان

تاثیرات آلودگی هوا بر روی ریه انسان

برای بیان نقش آلودگی هوا تنها ارگانی در بدن انسان که به طور مستقیم در ارتباط با هواست بی شک ریه است. به همین دلیل اثرات آلودگی هوایی روی ریه انسان خیلی بیشتر از سایر اعضای بدن است. اگر تا به امروز تصور می کردید که آلودگی هوا مشکلی است که آدم تنها در محیط بیرون از خانه با آن مواجه است، اشتباه می کردید، دو نوع آلودگی وجود دارد، یک آلودگی هوای داخل خانه و دیگری آلودگی خارجی و محیط بیرون خانه و یا همان آلودگی شهری و بیرون از خانه است.

آلودگی هوای داخل خانه

این را باید بدانیم که آلودگی هوا در داخل منزل دارای اهمیت بیشتری نسبت به آلودگی هوای خارج از خانه می باشد. برای این که درست همان هوای آلوده ای که خارج از خانه وجود دارد به داخل منزل نیز نفوذ می کند. و اضافه بر آن یک سری فاکتورهای دیگری نیز در هوای داخل خانه وجود دارد که در هوای خارج از خانه وجود ندارد. به عنوان مثال شما در خانه ممکن است سیگار بکشید، این سیگار در فضای بسته خانه حجمش بیشتر از خارج از خانه است. این مثال را می توان درباره مصرف قلیان در فضای بسته خانه نیز بزنیم.

از ماجرای پخت و پزهایی که در خانه می شود و استفاده از شومینه و بخاری هایی که از نفت و چون به عنوان سوخت در آن استفاده می شود، حتی کامپیوتری که روی میز گذاشته ایم و یا حتی چراغی که روشن است نباید چشم بپوشیم. به همه این موارد حضور افراد زیاد در یک فضای بسته را نیز نمی توان در نظر نگرفت چرا که این موضوع نیز می تواند در بحث آلودگی هوای فضا تاثیر زیادی داشته باشد.

راه های خالی کردن خانه از هوای آلوده

اولین موردی که باید به آن اشاره کرد این است که به هیچ وجه در داخل خانه سیگار و یا قلیان مصرف نشود. آلودگی که به خاطر مصرف سیگار و قلیان در خانه ایجاد می شود یک سری از فاکتورهایی هستند که در بروز حتی سرطان نیز تاثیر بسزایی هم برای فرد مصرف کننده و هم اعضای دیگر خانواده دارد. متاسفانه برای آلودگی خانه ای که در آن سیگار، قلیان و حتی مواد مخدر استعمال شده هیچ کاری نمی شود کرد در نهایت فقط می توانم بگویم بهتر است بعد از مصرف سیگار و قلیان تا دو ساعت در آن خانه هیچ فردی حضور نداشته باشد.

تاثیر آلودگی هوا روی رشد درختان

نکته دیگر در زمان پخت و پز است، این روزها همه متخصصان تاکید می کنند. که آشپزخانه های امروزی استاندارد نیستند آن هم به این خاطر که در فضای باز قرار دارند. آشپزخانه ها باید در فضای بسته باشند، درست مثل آشپزخانه خانه های قدیمی که کلا از دیگر فضاهای خانه جدا بودند. به هر حال با توجه به این که این روزها آشپزخانه ها باز هستند توصیه می شود. که در هنگام پخت و پز حتما از هواکش استفاده شود. نکته دیگر این که حداکثر از مصرف شومینه پرهیز شود، چرا که به شدت باعث بروز آلودگی هوای خانه هاست. فاکتور دیگر حمام است. باید توجه داشته باشید که بعد از استحمام برای پاک بودن هوای خانه باید در حمام را به طور کامل ببندید. همچنین از نگهداری پرندگان و حیوانات در خانه پرهیز کنید.

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

آلودگی فضای بیرون

مهم ترین عامل ایجاد آلودگی هوا در شهرها سوختی است که در اتومبیل ها استفاده می شود. سوختن این نوع سوخت ها در خودروها آن هم با توجه به ترافیک های چند ساعته و همچنین تعداد زیاد خودروهای تک سرنشین که گاهی جزو خودروهای فرسوده و آلاینده هستند. باعث ایجاد آلودگی هوا از طریق ایجاد گاز دی اکسید کربن می شوند. متاسفانه باید به این نکته اشاره کرد که طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در نیم قرن اخیر مقدار دی اکسید کربن موجود در جو زمین به طور هولناکی بالا رفته است. که این مسئله ای بسیار نگران کننده بوده و باعث گرم تر شدن هر روزه جو زمین می شود. در خارج از خانه و زمانی که با آلودگی شدید هوا رو به رو هستیم تاکید بر این است که حتما از وسایل جا به جایی عمومی مثل مترو و اتوبوس ها استفاده کنیم.

از طرفی باید فرهنگ استفاده از دوچرخه را در جامعه تبلیغ و ترویج کنیم. در زمان آلودگی هوا تنها ورزشی که توصیه می شود ورزش دوچرخه سواری است. این در حالی است که حتما توصیه می کنیم. در زمان شدت آلودگی هوا کودکان و افراد مسن و از همه مهم تر افرادی که مشکلات تنفسی و ریوی دارند. از خانه خارج نشوند و بقیه افراد جامعه نیز که از سلامت برخوردارند از ماسک استفاده کرده و در حد امکان از حضور در مکان های شلوغ و پر از جمعیت خودداری کنند. به این موضوع نیز توجه داشته باشید. که اگر قرار است پیاده روی داشته باشید حتما زمانی این کار را انجام دهید که هوا دارای آلودگی نسبتاُ کمتری است.


مطالب بیشتر:

اثرات گازهای معلق در هوا

پیامدهای ناگوار گرم شدن کره زمین

عوامل اصلی گرمایش جهانی