تأثیر ملاحظات اقلیمی در ساختما‌ن‌سازی بر کیفیت آب آشامیدنی

تأثیر ملاحظات اقلیمی در ساختما‌ن‌سازی بر کیفیت آب آشامیدنی

تأثیر ملاحظات اقلیمی در ساختما‌ن‌سازی بر کیفیت آب آشامیدنی

یک بررسی به این نتیجه رسیده که در نظر گرفتن ملاحظات آب و هوایی در ساختمان‌سازی و تغییر در سطح آب‌های زیرزمینی می‌تواند بر کیفیت آب آشامیدنی تأثیر بگذارد. هدف این تحقیق کمک به سیاست‌گذاری‌ درست بوده است.
آلمان یک هدف بلندپروازانه پیش روی خود قرار داده و تصمیم گرفته است تا سال ۲۰۴۵ ساختمان‌های این کشور را از نظر آب و هوایی “کربن خنثی” کند.

موسسه تحقیقاتی مربوط به روزنامه هندلزبلت (HRI) به همراه شرکت ساختمانی آلمانی ـ آمریکایی ویگا تأثیرات ملاحظات اقلیمی در ساختمان‌سازی بر کیفیت آب آشامیدنی را بررسی کرده و به این نتیجه رسیدند که بین اهداف مربوط به بهره‌برداری انرژی در ساختمان‌سازی و آب آشامیدنی با کیفیت بالا تضاد وجود دارد.

برای دستیابی به کیفیت بالای آب آشامیدنی، دمای عملیاتی یا دمای قابل کارکرد ساختمان‌ها باید دائماً حداقل ۵۵ درجه باشد در غیر این صورت خطر افزایش آلودگی باکتریایی، به ویژه با “لژیونلا” وجود دارد.

لژیونلا معمولاً در سیستم‌های آب‌رسانی، منابع آبی، سیستم‌های تهویه مرکزی و کولرهای آبی زندگی کرده و از طریق انتشار قطرات ریز آب در هوا منتشر می‌شود.

شرکت بوم پایش اصفهان

این مطالعه توصیه می‌کند که در نظر گرفتن اهداف آب و هوایی در ساخت و ساز نباید منجر به محدودیت در گرمایش شود. بلکه باید به جای آن از فناوری‌های سازگار با آب و هوا استفاده شود.

برت روروپ، مدیر علمی این مطالعه جدید می‌گوید به منظور اطمینان از کیفیت بالای آب آشامیدنی در آینده و در نتیجه محافظت از سلامت خود، باید قوانین جدیدی برای حفاظت از آب آشامیدنی وضع کرد.

در تحقیقات جدید همچنین هشدار داده می‌شود که باقیمانده‌های شیمیایی داروها، محصولات آرایشی و بهداشتی، عوامل پاک‌کننده و آفت‌کش‌ها به طور فزاینده‌ای بر کیفیت آب آشامیدنی تأثیر می‌گذارد.

غلظت بالای نیترات، که اغلب از مقادیر تعیین‌شده توسط اتحادیه اروپا فراتر می‌رود نیز یکی از آفت‌هایی است که بر جان آب آشامیدنی افتاده و بر کیفیت آب تأثیر گذاشته است. نیترات عمدتاً از طریق کوددهی زمین‌های کشاورزی وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود.

در تحقیقات گفته می‌شود که تغییر شرایط جوی منطقه‌ای و یا محلی می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش سطح آب‌های زیرزمینی شود.

جیره‌بندی آب آشامیدنی در برخی مناطق آلمان

در این مطالعه به نوسان میزان بارندگی هم اشاره و گفته شده. که در آینده تابستان‌ها به طور کلی خشک‌تر و زمستان‌‍‌ها مرطوب‌تر و ملایم‌تر خواهند بود. بنابراین حوادثی چون سیل و خشکسالی می‌تواند در آینده برای تامین آب آشامیدنی در آلمان مشکلاتی را ایجاد کند.

مدیر علمی این تحقیقات اما گفته است. کمبود عمومی آب برخلاف سایر نقاط جهان در آلمان چالش اساسی ایجاد نخواهد کرد. با وجود این، جیره‌بندی آب آشامیدنی در برخی نقاط آلمان به دلیل کمبود آب بیشتر اتفاق می‌افتد.

در ماه آوریل سال ۲۰۲۲ شرکت آبرسانی “اشتراوسبرگ-ارکنر” اعلام کرد. که به دلیل افزایش تقاضای آب درباره محدودیت تامین آب با مشتریان جدید خود توافق کرده است. این شرکت همچنین مسئول تامین آب کارخانه خودروسازی تسلا در گرونهاید براندنبورگ است.

برت روروپ، رئیس تحقیقات علمی می‌گوید تامین آب آشامیدنی در آلمان مدت‌ها موضوعی نبود. که مورد توجه ویژه قرار گیرد. آب آشامیدنی تمیز عملا همیشه و در همه جا در این کشور در دسترس بوده اما در سال‌های اخیر اوضاع کمی تغییر کرده است.

سرمایه‌گذاری برای حفظ زیرساخت‌های آب در طول سال‌های گذشته رشد کرده و به حدود سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو در سال ۲۰۲۰ رسید. در سال ۲۰۱۰ این رقم کم‌تر از دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بوده است.

جهت مشاهده‌ی صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان کلیک کنید.


مطالب بیشتر:

هفت سال گذشته گرم‌ترین دوره تاریخ بشر

ریزگردهای آسمان ایران از کجا می‌آیند؟

راهکار‌های ارتقای وضعیت حیات وحش در ایران