انواع طبیعت گردی یا اکوتوریسم

انواع طبیعت گردی یا اکوتوریسم

بررسی انواع طبیعت گردی یا اکوتوریسم‏

منابع مختلف گردشگری و آکادمیک، اشکال و انواع گوناگونی از طبیعت گردی را معرفی کرده‌اند؛ از گردشگری ماجراجویانه و گردشگری اقلیمی گرفته تا گردشگری علمی و آموزشی، از نمونه حوزه‌هایی است که به‌عنوان انواع طبیعت گردی یا اکوتوریسم از آن‌ها یاد می‌شود.

گردشگری اقلیم

در گردشگری اقلیم (Climate Tourism) مسافران برای تجربه آب‌وهوایی مناسب‌تر یا شناخت ویژگی‌های طبیعی مقاصد در فصول مختلف، به مقاصدی متفاوت با اقلیم محل سکونت خود سفر می‌کنند. سفر به کوهپایه‌ها و ییلاقات در تابستان یا بازدید از مناطق کویری در زمستان از نمونه سفر‌های اقلیمی در طبیعت گردی است.

گردشگری ساحلی

به سفر به مناطق ساحلی برای تفریحاتی مانند شنا یا بهر‌ه‌بردن از قابلیت‌های درمانی ماسه‌های ساحلی یا لجن‌های دریایی اشاره دارد. گردشگری ساحلی اغلب با اهداف تفریحی یا تجاری در ساحل انجام می‌شود. علاوه بر این. انجام ورزش‌های آبی مانند اسکی روی آب، قایقرانی، موج سواری، جت اسکی و..، از دیگر فعالیت‌ها و جاذبه‌هایی است که طبیعت گردان ماجراجو را به سمت مقاصد ساحلی می‌کشاند.

گردشگری کوهستان

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، گردشگری کوهستان (Mountain Tourism) را نوعی فعالیت گردشگری معرفی می‌کند که در فضای جغرافیایی معین با توپوگرافی و ویژگی های طبیعی مانند تپه‌ها و کوه‌ها انجام می‌شود. گردشگری کوهستان رابطه بسیار نزدیکی با گردشگری ورزشی دارد و در فصل‌های مختلف ورزشکاران و علاقه‌مندان به تفریحاتی مختلف مانند اسکی، صخره‌نوردی و کوه‌نوردی را به این مناطق می‌کشاند.

گردشگری بیابان یا کویرنوردی

رونق گردشگری بیابان و کویر (Desert Tourism) به اواخر قرن بیستم برمی‌گردد. گردشگری بیابان با جنبه‌ها و ویژگی‌های محیطی متنوعی همراه است؛ از طبیعت و گیاهان بکر آن گرفته تا جاذبه‌های فرهنگی مانند سنت‌های خاص مناطق کویری و شتر‌سواری. امروزه برگزاری تور‌های کویری و توسعه زیرساخت‌ها در این مناطق، موجب افزایش جذب گردشگران و ارتقای وضعیت اقتصادی این مناطق در ایران و کشورهای دیگر شده است.

گردشگری پایدار راه‌حل نجات توریسم

گردشگری جنگل

گردشگری جنگل از زیرمجموعه‌ سفر‌های ماجراجویانه نیز هست که تمرکز خاصی بر بافت منطقه، فرهنگ و فعالیت‌های آن دارد. مناطق جنگلی معمولا به‌دلیل داشتن ذخایر گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد، ارزش بسیاری برای طبیعت گردان و محققان دارند. وقتی گردشگری جنگل با اهداف آموزشی و ارتقای مهارت‌های فردی همراه شود. جزئی از گردشگری آموزشی نیز خواهد بود.

گردشگری کشاورزی

گردشگری کشاورزی (Argo-Tourism) به بازدید یا کار داوطلبانه در جوامع کشاورزی و روستایی اشاره دارد. اکوتوریست‌ها یا طبیعت گردان در این نوع سفر‌ها می‌توانند با ارائه کمک‌ها و راه‌حل‌های پایدار با جوامع محلی همکاری کنند و در مورد روش‌های کشاورزی پایدار آن منطقه بیشتر بیاموزند.

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

گردشگری آب‌های معدنی و آب گرم

مقاصد آب‌معدنی و چشمه‌های درمانی متعددی در جهان وجود دارد که به‌دلیل خاصیت درمانی و املاح معدنی گوناگون، به مقاصدی مهم برای طبیعت گردان تبدیل شده است. این مقاصد نه تنها برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی. بلکه برای همه افرادی که به سلامت خود اهمیت می‌دهند. اهمیت بسیاری دارند.

گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویانه (Adventure Tourism)، نوعی از گردشگری است که در آن تجارب ماجراجویانه و در نوع خود، منحصر به فرد حرف اول را می‌زند. اسکای دایوینگ، هایکینگ، غواصی، صخره‌نوردی، همگی از نمونه سفر‌های ماجراجویی است که اغلب در دل طبیعت رخ می‌دهد و بسیاری از گردشگران، برای از بین‌ بردن ترس و کسب تجربه‌های هیجان‌انگیز برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

هر یک از انواع گردشگری (گردشگری جنگل، گردشگری کوهستان، گردشگری کویر و…) وقتی با فعالیت‌های هیجان‌انگیز ترکیب شوند، به یکی از زیر مجموعه‌های گردشگری ماجراجویانه تبدیل خواهند شد.