آلودگی هوا و بیماری های تنفسی

آلودگی هوا و بیماری های تنفسی

آلودگی هوا و بیماری های تنفسی

در بحث آلودگی هوا عوامل زیادی درباره بروز بیماری ها به خصوص بیماری های دستگاه تنفسی و بیماری های ریوی مورد نظر قرار می گیرد. به طور مثال باید دید در آن منطقه چه کارخانه هایی وجود دارد و یا خودروها از چه نوع سوختی و با چه درصد کیفیتی استفاده می کنند. اما به طور کلی اثرات آلودگی هوا بر رشد و تکامل ریه کودکان و سلامت سالمندان تاثیرات زیادی دارد. همچنین آلودگی ها در بروز آسم که یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است تاثیر مستقیم دارد که نشانه های رایج آن عبارتند از خس خس، سرفه و تنگی نفس که به سه گانه آسم معروف است.

این بیماری در اثر آلودگی هوا هم می تواند در افراد سالم بروز کند. و هم در افرادی که آسم دارند تشدید شده و آنها را راهی بیمارستان کند. آلودگی هوا به غیر از آسم باعث بروز بیماری های دیگری در افراد می شود. یکی دیگر از بیماری های مزمن ریه برونشیت است.

برونشیت یا نایژه آماس به التهاب نایژه ها در شش گفته می شود. این عارضه در اثر تورم نای یا نایژک ها بروز می کند و به علت عفونت توسط باکتری ها و ویروس ها یا در اثر تحرکاتی مانند هوای آلوده و سیگار کشیدن ایجاد می شود. برونشیت حاد یا مزمن، نما و تظاهراتی متفاوت دارد. هنگامی که نایژه ها ملتهب می شوند معمولا انسداد نسبی راه تنفسی، سرفه و ترشح خلط رخ می دهد. در برونشیت حاد معمولا سرفه ها به مدت سه هفته به طول می انجامد. در بیش از 90 درصد هم این بیماری به دلیل آلودگی شدید هوا و وجود گرد و غبار بروز می کند.

صفحه‌ی اینستاگرام شرکت بوم پایش اصفهان

هر چند به عقیده برخی دیگر از متخصصان آلودگی هوا باعث بیماری های دیگری نیز مثل سرطان ریه، معده و بیماری های قلبی می شود. هرچند که این بیماری ها مستقیماٌ و منحصراٌ مربوط به آلودگی هوا نمی باشد. اما آلودگی هوا یکی از عوامل مهم به ایجاد و شدت دهنده آنها به حساب می آید. بر اثر سوختن مواد آلی (ذغال، چوب، نفت و …) در حرارت های بین 800- 200 درجه سانتی گراد و بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی مقداری هیدروکربن های سرطان زا تولید می شود. بزرگترین وظیفه مکمل هایی نظیر ادبلو (مایع اگزوز دیزل) کم کردن و از بین بردن آلاینده های خروجی از اگزوز خودروهای دیزل می باشد، که سهم بزرگی در تولید آلودگی در هوای شهرهای بزرگ را دارند.

نوع و مقدار تولید هیدروکربن های سرطان زا بستگی به نوع حرارت، سوخت، میزان اکسیژن و عوامل دیگر دارد. ثابت شده است مقداری از مواد سرطان زا بر اثر احتراق توتون و تنباکو (استعمال دخانیات) و سوختن چوب، هیزم و کاغذ و مقدار زیادی از این مواد هم بر اثر احتراق بنزین و گازوییل در موتور خودروها تولید می شوند. به طور کلی با فرض این که اتومبیل ها در شرایط استاندارد فنی کار بکنند در عرض یک سال در شهر تهران حجم زیادی ماده شیمیایی سرطان زا بر اثر احتراق بنزین و گازوییل تولید و در هوا پخش می شود. حساسیت مواد آلاینده می توانند باعث عکس العمل های آلرژیک مختلفی از جمله آبریزش بینی، تنگی نفس، خارش پوست، اشک چشم و عطسه های پی در پی شوند.


مطالب بیشتر:

اثرات گازهای معلق در هوا

پیامدهای ناگوار گرم شدن کره زمین

عوامل اصلی گرمایش جهانی